İstanbul Rumeli Üniversitesi

Geleceğinize imzamızı atıyoruz

Haberler

IV. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Niğde’de Yapıldı…

IV. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu Niğde’de Yapıldı…

Ömer Halis Demir Üniversitesi “IV. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları” sempozyumu Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi Salon 1923´te gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.
Tören öncesi Niğde Belediyesi Mehter Takımı gösteri yaptı. Saygı Duruşu ve Milli Marşların okunmasının ardından başlayan programda; Türkoloji Müdürü Tayfun Kalkan, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY´un Genel Sekreteri Prof. Dr. Düsen Kaseinov, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür, Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan Kaçalin, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu ile Erdoğan Özegen ve Niğde Valisi Ertan Peynircioğlu konuşma yaptı.

Türk Dünyası’nın dil, edebiyat, tarih, sanat tarihi, maarif, uluslararası ilişkiler ve siyaset, maddi ve manevi değerler, iktisadi meseleler gibi sosyal bilimlerin her alanda ihtiyaç duyduğu ilmi araştırmalara ortak bir paylaşım zemini sağlamak amacıyla yola çıkılan Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları Sempozyumu’na Üniversitemiz adına Rektörümüz Prof. Dr. Salih Aynural ile İktisadi idari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Özmen katıldı.

Türk Dünyasını ilgilendiren özellikle dil, edebiyat, eğitim, tarih, sosyoloji, arkeoloji, sanat tarihi, uluslararası ilişkiler ve iletişim konularının ele alındığı sempozyumda, konulara akademik anlayışla değinilmesi, tartışılması ve uygun olanların ortak projelere dönüştürülmesi amaçlandı.

Türk Dünyası üzerine araştırma yapan akademisyen ve araştırmacıları bir araya getirme özelliği de taşıyan “IV. Uluslararası Türk Dünyası Araştırmaları” sempozyum katılımcıların toplu fotoğraf çektirmesiyle sona erdi.

 

Tüm Haberler