Rektörün Mesajı

İstanbul Rumeli Üniversitesi, 23 Nisan 2015 tarihinde İstanbul’da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Toplumun ihtiyacı olan bilim insanlarını ülkesine kazandırmak, bilgili, çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı ve araştırmacı gençler yetiştirmeyi hedefleyen İstanbul Rumeli Üniversitesi aynı zamanda mükemmeliyet merkezi olma amacını da taşımaktadır.

Ülkesini çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkaracak bir yüksek eğitim ortamı yaratmayı hedefleyen üniversitemiz, özellikle sağlık ve yaşam bilimleri alanında disiplinler arası bir anlayış ve bütüncül yaklaşıma odaklanarak, Türkiye’nin yaşam kalitesinde olumlu farklılıklar oluşturmayı amaçlamaktadır.

Bu amaçla alanında uzman ve deneyimli akademik kadrosuyla özel sektör, devlet kurumları ve sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliği içerisindedir. Başta tıbbi bilimler olmak üzere tüm disiplinlerde evrensel düzeyde eğitim vermektedir.

Geleceğin umudu olan siz sevgili gençler,

Şahsım ve kurumum adına hepinizi sevgiyle selamlıyorum. Öncelikle sizlere üniversitemizin adında yer alan “Rumeli” ifadesini açıklamak istiyorum. Rumelilik bir milliyeti ya da bir coğrafyayı değil, kültürel bir aidiyet duygusunu ifade etmektedir. Rumelilik, Mevlana’nın Anadolu’dan Balkanlara uzanan öğretileriyle beslenip köklenmiş, Atatürk’ün Balkanlardan Anadolu’ya gelerek yaktığı bağımsızlık meşalesiyle taçlanmış bir kültür ortamıdır. 

Rumeli doğu ile batı arasında kültürel köprü, toplumları birbiriyle kaynaştıran sevgi ortamıdır.

Üniversitemiz “Rumeli” açıklamasına uygun olarak çağdaş ve evrensel düşünce yapısında, milli ve manevi değerlere sahip çıkan, her türlü dogma, kalıp ve ezberden sıyrılmış, farkları ve ayrıntıları yakalayabilen, bağımsız fikir ve düşünce üretebilen, tartışmacı düşünebilen bireyleri topluma kazandırmayı görev addeder.

Kurumumuz yaşam odaklı eğitimin yanı sıra sayısız sosyal etkinliklerle sizlere renkli bir eğitim süreci de sunmaktadır. Bu süreç kişisel gelişiminize katkı sağlayıp iletişim yeteneklerinizi güçlendirecektir. Ayrıca bilim ve sanatı çok yönlü tartışabilen düşünsel bir ortam oluşturularak, bilgiyi yüklenmeniz değil, bilgiyi kavrama ve kullanma yeteneklerinizin gelişmesi önemsenmektedir.

Üniversitemiz 2022-2023 Eğitim – öğretim yılı itibarıyla Silivri, Haliç ve Bostancı yerleşkelerinde 5 fakültede 21 bölüm, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 17 program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 10 program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne bağlı 23 programda eğitim vermektedir. Öğrencilerine en iyi eğitimi sunan İstanbul Rumeli Üniversitesinden mezun olmak ayrıcalıktır. Üniversitemizin mezunları nitelik ve donanımlarıyla diğer emsallerine kıyasla hayata bir adım önde başlamaktadırlar.

Geçtiğimiz yıllarda da bunun örneklerini gururla yaşadık. Yeni bir Üniversite olmamıza rağmen KPSS’de bölge birincilikleri alan öğrencilerimiz, aldığı puanlarla Türkiye’nin ilk elli üniversitesinin mezunları arasına girmeyi başarmışlardır. Aynı şekilde öğrencilerimizin çoğu daha mezun olmadan birçok başarıya imzalarını atmış ve birçok dalda üniversitemize birincilik ödülleri getirmişlerdir.

40 bin metrekare alana sahip, üniversitemizin merkezi olan Mehmet Balcı Yerleşkesi Silivri’de yer almaktadır. Şehrin gürültüsünden uzak, eğitim-öğretim motivasyonu açısından doğayla iç içe olan merkez yerleşkemiz yaşayan bir kent özelliği taşıyor. Üniversitemiz merkezi konumunun yanı sıra denize olan yakınlığı ve doğal güzellikleriyle, siz değerli gençlerimizin sosyal yaşantısında keyifli zaman geçirmenizi sağlayacak imkanlar sunuyor. Kurumumuzun öğrencilerine tahsis edilmiş 3000 seyirci kapasiteli futbol ve voleybol sahası, halı saha, basketbol sahası (3 adet açık), tenis kortu (3 adet açık), kafeterya ve masa tenisi bulunuyor. Spor merkezi, öğrencilerimize gün içerisinde boş zamanlarını kaliteli değerlendirme fırsatı verirken, onların sportif faaliyetlerini de destekliyor. Kafeterya alanlarından fitness salonuna, hobi bölümünden yeşil alan dinlenme noktalarına kadar keyifli zaman geçirebileceğiniz her türlü sosyal alan mevcuttur.

Tüm bunların yanı sıra İstanbul’un birinci derece deprem bölgesi olduğu göz önüne alındığında, Silivri’deki merkez yerleşkemizin yapılan ölçümlerde hem zemin hem de yapısal özellikler bakımından son derece güvenilir olduğunun tespit edildiğini de önemle belirtmek isterim.

Geleceğin umudu olan siz sevgili gençler; inanıyorum ki İstanbul Rumeli Üniversitesinden mezun olduktan sonra engin bilgi birikiminizle, yaşadığınız toplumu ve ülkenizi aydınlatacaksınız. Çağdaş medeniyetler yolunda hızlı adımlarla yürüyen güzel ülkemize hizmet etmenin mutluluğunu yaşayacaksınız. 

Ve siz saygıdeğer veliler; büyük emek verdiğiniz, gözünüz gibi sakındığınız evlatlarınızı, gözünüz arkada kalmadan bize emanet ediniz. Biz de onları donanımlı, değerlerine bağlı ve yüreği vatan sevgisiyle yoğrulmuş birer meslek insanı olarak yetiştirelim.

Hep birlikte onların başarılarıyla gururlanalım.

Saygılarımla,Prof. Dr. Mustafa Kara
İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektör V.