Balcı Vakfı

Balcı Vakfı, Matematik öğretmeni ve eğitim gönüllüsü olan merhum Mehmet Balcı’nın “Eğitim bir toplumun en değerli yapı taşıdır” düşüncesinden yola çıkarak, 20 yılı aşan bir hazırlık aşamasından sonra 2010 yılında kurulmuştur. Vakıf, merhum Mehmet Balcı’nın ömür boyu sürdürdüğü eğitime destek faaliyetlerini kurumsallaştırmak ve sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla hizmet vermektedir.

Balcı Vakfı, 23 Nisan 2015 yılında kuruluşunu tamamladığı İstanbul Rumeli Üniversitesi ile eğitim ideallerini merhum kurucusunun hayal ettiği ölçüde kurumsallaştırmıştır. Böylece desteklenen yüzlerce öğrenci sayısı, binli rakamlara ulaşmıştır.  İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin büyümesi ile de on binlerce öğrencinin desteklenmesi hedeflenmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Mehmet Balcı Yerleşkesi’nin yanı sıra gençlere doğa sevgisini ve çevre bilincini aşılamak amacıyla 1986 yılından beri öncelikli olarak peyzaj çalışmalarının başlatıldığı Fikriye Balcı Yerleşkesi, geçen 30 sene içerisinde yeşillendirme çalışmaları, ağaçlandırma işlemleri, özel yürüyüş yolları ve sosyal alanları ile adeta bir yeşil cennete dönmüştür.

Büyük emeklerle kurulan ve bugün İstanbul Rumeli Üniversitesi yerleşkeleri aracılığıyla yüzlerce öğrenciye burs veren vakıf aynı zamanda gençleri yeteneklerini keşfetmeleri için de desteklemektedir.