Bölüm Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi Odyometri Programı, öğrencilerine 2 yıllık eğitim sonunda ön lisans diploması ile Odyometri Teknikeri unvanı kazandırır. Odyometri Programı puan türü TYT olup, eğitim dili Türkçedir.

Odyometri Teknikeri unvanı alan ön lisans mezunları resmi ve özel hastanelerin odyoloji kliniklerinde odyoloji uzmanının ve kulak, burun, boğaz hastalıkları uzmanının gözetimi ve denetiminde çalışabilir. İşitme tarama programlarında ve gürültü ölçümlerinde görev alabilir. Teknolojik alanda ise işitme cihazı tasarımı, bakımı ve satışını yapan kuruluşlarda da istihdam edilebilmektedir.

Odyometri Programı öğrencileri, 2 yıllık eğitimleri süresince çift ana dal yapabilir ayrıca mezuniyet sonrası DGS’ye (Dikey Geçiş Sınavı) girerek lisans eğitimini tamamlayabilirler ve meslek hayatlarında hem kazanç hem tercih edilmede avantaj elde ederler.

Rumeli Eğitim Metodu; Uygulanan müfredata ek olarak alanında uzman sektör temsilcileri ve  öğretim elemanları tarafından hazırlanan ,yan dal ve çift ana dal imkanlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan Sürekli Eğitim Merkezi bünyesindeki ilave sertifika programlarını içermektedir.

Öğrencilerimize mezun olduktan sonra ulusal iş imkanlarının yanı sıra, kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek yurt dışı iş imkanlarını değerlendirebilecekleri Kariyer İngilizcesi dersleri verilmektedir. 

Odyometri Programı 2 yıllık eğitim süresince; İşitme, Konuşma Anatomisi ve Fizyolojisi, Ses Fiziği ve Akustik İlkeleri, Odyolojinin Temelleri, İşitme ve Ölçümü, Temel İlk ve Acil Yardım, İşitme Cihaz ve Ekipmanları, Kulak Burun Boğaz Hastalıkları, Denge Sistemleri, Tıbbi Terminoloji, Objektif Test Yöntemleri, Odyometri Uygulamaları Sağlık Etiği, Konuşma Gelişimi, Davranış Bilimleri, Odyometride ileri Test Yöntemleri, Vestibüler Test Yöntemleri, İşaret dili eğitimi dersleri verilmektedir. 

 

Odyometri Ön lisans Bölümü’nün eğitim dili Türkçedir.(YÖK’ün zorunlu tuttuğu) Genel İngilizce dersleri uzaktan eğitim ile verilmektedir. Ancak, Genel İngilizce seviyeleri CEFR’ e göre B1 olan öğrenciler,  İ.R.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi altında yürütülen Kariyer İngilizcesi derslerini talep edebilmektedirler. Kariyer İngilizcesi dersleri, öğrencilerin alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip edebilmesinin ve yurt dışı imkanlarını araştırabilmesinin yolunu açar.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Odyometri Programı ön lisans eğitimini başarı ile tamamlamayan öğrenciler, üniversitemizin uzman akademik kadrosundan almış oldukları eğitim sonrasında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dönem uzatmadan; Fizik, Fizik Mühendisliği, Optik ve Akustik Mühendisliği, Odyoloji, İşitme Engelliler Öğretmenliği bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayabilmektedir.

Odyometri Programı’na yerleşen öğrencilerimiz, birinci yarıyıl sonrasında kurum içi ve kurum dışı programlar arası yatay geçiş ile yerleştirme puan türüne göre istediği ön lisans programına geçiş yapabilir.

Yatay geçiş işlemleri Yüksek Öğretim Kurumunun belirlediği kriterler ile iki şekilde uygulanabilmektedir;
•    Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO)ile kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş esaslarına uygun bölümler; Dişçilik Hizmetleri Bölümü tüm programları, Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü tüm programları, Tıbbi hizmetler Bölümü tüm programları, Sağlık Hizmetleri Bakım Bölümü tüm programları, Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü tüm programları, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü tüm programları. 
•    Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş esaslarına uygun, kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş.

Odyometri Programı öğrencilerimiz, çift ana dal kapsamında “Tıbbi Hizmetler ve Teknikler Bölümü” tüm programları öncelikli olmak üzere aşağıda listelenen bölümlerden seçeceği istediği ön lisans programından dönem uzatmaksızın çift ana dal diploması alma hakkına sahiptir.


-    Dişçilik Hizmetleri Bölümü tüm programları
-    Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü tüm programları
-    Tıbbi Hizmetler Bölümü tüm programları
-    Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü tüm programları
-    Çocuk Bakımı Gençlik Hizmetleri Bölümü tüm programları
-    Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü tüm programları. 

Çift ana dal imkanı ile öğrencilerimiz, eğitim gördükleri dönem içerisinde kendilerini geliştirerek, yeterliliklerini diploma ve sertifika ile belgeleyebilmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Odyometri Programı öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim Merkezi tarafından verilen sertifika programlarıyla desteklenmektedir. Verilecek sertifikalar mevzuat güncellemelerini takip etmektedir. Sertifika programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında uluslararası alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak, profesyonel iş hayatına geçiş yapar.