Evde Hasta Bakımı Programı

Bölüm Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi Evde Hasta Bakımı Programı, öğrencilerine 2 yıllık eğitim sonunda ön lisans diploması ile Evde Hasta Bakımı Teknikeri (Sağlık Teknikeri) unvanı kazandırır. Evde Hasta Bakımı Programı puan türü TYT olup, eğitim dili Türkçedir.

Evde Hasta Bakımı Programı, ön lisans mezunlarının, sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumları, belediyeler, hastaneler (devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri, özel hastaneler) sivil toplum kuruluşları, huzur evleri, yaşlı bakım evleri, yaşlılar için gündüz bakım merkezlerinde çalışma olanakları bulunmaktadır. Mezunlar lisans ve lisansüstü eğitim alarak akademik kariyer yapabilmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Evde Hasta Bakımı programı öğrencilerine 2 yıllık eğitimlerini tamamlayıp mezun olduklarında tercih edilmelerini arttıracak Rumeli Eğitim Metodu uygulanmaktadır.

Rumeli Eğitim Metodu; Uygulanan müfredata ek olarak alanında uzman sektör temsilcileri ve öğretim elemanları tarafından hazırlanan ,yan dal ve çift ana dal imkanlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan Sürekli Eğitim Merkezi bünyesindeki ilave sertifika programlarını içermektedir.

Öğrencilerimize mezun olduktan sonra ulusal iş imkanlarının yanı sıra, kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek yurt dışı iş imkanlarını değerlendirebilecekleri Kariyer İngilizcesi dersleri verilmektedir. 

Evde hasta bakımı programı; evde bakım gereksinimi olan hastayı ailesi ve çevresi ile bir bütün olarak değerlendirerek hastanın yaşam kalitesini yükselten, hastanın özelliklerini tanıyabilen, günlük bakımı yapabilen, fizyoterapi ve meşguliyet terapisi yapabilen, hastayı yataktan kaldırabilen, hastaya ilaç verebilen, özel hastalıklarda bakım yapabilen, ilk yardım uygulayabilen evde hasta bakımı yapabilen, topluma hizmet veren eğitimli sağlık personeli yetiştirmektedir. 

 

Öğrencilerimizin laboratuvar / uygulama sınıflarında ve anlaşmalı uygulama hastanelerimizde yürütülmektedir. Bu sayede mesleğin gerektirdiği yeterlilikler kazandırılarak öğrencilerimiz, donanımlı bir sağlık personeli olarak yetiştirilmektedir. Öğrencilerimiz uygulama eğitimlerini, dönem içinde ve yaz aylarında almaktadır.

Bu bölümde; insanlara hizmet sunmayı seven ve onlarla birlikte olmaktan hoşlanan, biyolojiye ilgili, empati kurabilen, sevecen, hoşgörülü, sabırlı, güler yüzlü, bir işi planlayabilen ve uygulamaya koyabilen, iletişim becerisi yüksek, dikkatli ve işine özen gösteren, multidisipliner çalışabilen, gelişimleri yakından takip eden ve uygulayabilen, ruhsal ve fiziksel rahatsızlığı olmayan kişiler başarılı olabilir.

Evde hasta bakımı Ön lisans Bölümü’nün eğitim dili Türkçedir.(YÖK’ün zorunlu tuttuğu) Genel İngilizce dersleri uzaktan eğitim ile verilmektedir. Ancak, Genel İngilizce seviyeleri CEFR’ e göre B1 olan öğrenciler,  İ.R.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi altında yürütülen Kariyer İngilizcesi derslerini talep edebilmektedirler. Kariyer İngilizcesi dersleri, öğrencilerin alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip edebilmesinin ve yurt dışı imkanlarını araştırabilmesinin yolunu açar.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Evde Hasta Bakımı Programı ön lisans eğitimini başarı ile tamamlayan öğrenciler, üniversitemizin uzman akademik kadrosundan almış oldukları eğitim sonrasında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile; 

  • Beslenme ve Diyetetik
  • Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
  • Gerontoloji
  • Hemşirelik
  • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayabilirler.

 Evde hasta bakımı program müfredatı, öğrencilerin DGS ile devam edebileceği göz önüne alınarak hazırlanmış olup dönem kaybı yaşamamaları hedeflenmiştir.

Yatay geçiş işlemleri Yüksek Öğretim Kurumunun belirlediği kriterler ile iki şekilde uygulanabilmektedir;


•    Ağırlıklı Genel Not Ortalaması (AGNO) ile kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş esaslarına uygun geçiş. Müfredat uyumluluğu ile dönem uzatmadan geçiş yapabileceği bölümler;


-Dişçilik Hizmetleri Bölümü tüm programları
-Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü tüm programları
-Tıbbi Hizmetler Bölümü tüm programları
-Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü tüm programları
-Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü tüm programları
- Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü tüm programları.

•    Merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş esaslarına uygun kurumlar arası ve kurumlar arası ve kurum içi yatay geçiş. 

Evde Bakım Hizmetleri Programı’na yerleşen öğrencilerimiz birinci yarıyıl sonrasında kurum içi ve kurum dışı programlar arası geçiş ile yerleştirme puan türüne göre istediği ön lisans programına geçiş yapabilirler.

Evde hasta bakımı programı öğrencilerimiz çift ana dal kapsamında “Sağlık Bakım Hizmetleri Bölümü” tüm programları öncelikli olmak üzere aşağıda listelenen bölümlerden seçeceği ön lisans sağlık programlarından çift ana dal diploması alma hakkına sahiptir.

  • Dişçilik Hizmetleri Bölümü tüm programları
  • Terapi ve Rehabilitasyon Bölümü tüm programları
  • Tıbbi Hizmetler Bölümü tüm programları
  • Çocuk Bakımı ve Gençlik Hizmetleri Bölümü tüm programları
  • Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü tüm programları

İstanbul Rumeli Üniversitesi Evde Hasta Bakımı Programı öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim Merkezi tarafından verilen sertifika programları ile desteklenmektedir. Verilecek sertifikalar, mevzuat güncellemelerini takip etmektedir. Sertifika programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında uluslararası alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak profesyonel iş hayatına geçiş yapar.