Meslek Yüksekokulu

Meslek Yüksekokulu

Rumeli Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu öğrencileri bölümlerinden 2 yıllık eğitim sonunda ön lisans derecesi ile mezun olurlar.  Okula giriş puan türü TYT olup, eğitim dili Türkçedir. 

Öğrencilerimiz çift anadal programıyla ilgili yönetmelik uyarınca gerekli şartları sağlayarak, tercih edebileceği bölümlerde iki farklı alanda ön lisans diploması alma hakkına sahiptir. Çift anadal imkânları ile öğrencilerimiz, eğitim gördükleri dönem içerisinde kendilerini geliştirerek, yeterliliklerini diploma ile de belgeleyebilmektedirler.

Uygulanan müfredata ek olarak Rumeli Eğitim Metodu ile alanında uzman öğretim elemanları tarafından hazırlanan çift anadal imkânlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan ilave sertifika programlarından da yararlanabilirler.

Kariyer İngilizcesi dersleriyle mezunlarımız, ulusal iş imkânları edinebilir, kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek yurt dışı iş imkânlarından da yararlanabilirler.

 

 

Meslek Yüksekokulu Haberleri

Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü Tarafından Temel Butik Pastacılık Eğitimi Gerçekleştirildi

23 May, 2024

İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölümü, butik pastacılık dersi kapsamında “Temel Butik Pastacılık” eğitimi düzenledi.

Havayolu İşletmelerinde Maliyet Semineri Gerçekleştirildi

14 May, 2024

İstanbul Rumeli Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Havacılık Bölümleri tarafından düzenlenen "Havayolu İşletmelerinde Maliyet" Semineri büyük bir başarıyla gerçekleşti. Seminer, Öğr.Gör. Cemil GÜNERİ ve Öğr.Gör. Alper GÜRCAN\'ın deneyimleriyle desteklenen bilgilerle havayolu işletmelerinin maliyet kontrolü sürecinin karmaşıklığını ve önemini vurguladı.

Sushi Yapım Teknikleri Eğitimi Gerçekleştirildi

11 May, 2024

İstanbul Rumeli Üniversitesi, Mehmet Balcı Yerleşkesi Meslek Yüksekokulu Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanlığı, Swissôtel The Bosphorus iş birliğiyle “Sushi Yapım Teknikleri” eğitimi düzenledi. Etkinlik, Aşçılık Programı Dünya Mutfakları dersi kapsamında gerçekleştirildi ve Swissôtel The Bosphorus\'un Executive Sushi Şefi Emre TALİ konuk olarak katılım sağladı.

Havada Kalan Bilgiler Adlı Münazara Programı Gerçekleştirildi

10 May, 2024

İstanbul Rumeli Üniversitesi, Mehmet Balcı Yerleşkesi Akın Akkan Konferans Salonu\'nda, Uçak Teknolojisi ile Havacılık ve Uzay Bilimleri Kulübü, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Sivil Hava Ulaştırma Hizmetleri programlarının iş birliğiyle düzenlenen “Havada Kalan Bilgiler” adlı Münazara Programı gerçekleştirildi.

Rumeli IFTE 2024 Havacılık Eğitim Fuarı’nda Yerini Aldı

07 May, 2024

İstanbul Rumeli Üniversitesi, Uçuş Okulu, Havacılık ve Uzay Bilimleri Kulübü ve Havacılık Bölümlerinin iş birliği ile Türkiye\'nin ilk ve tek Havacılık Eğitim Fuarı IFTE 2024’e katılım sağladı.

 

 

Danışmanlık Saatleri