Grafik Tasarımı

Bölüm Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi Tasarım Bölümü / Grafik Tasarım Programı’nın puan türü TYT olup, eğitim dili Türkçedir. Öğrencilerimiz 2 yıllık eğitim sonunda ön lisans diploması ile Grafiker unvanı alarak mezun olurlar. 

Grafiker  unvanını alan ön lisans mezunları, tasarım ve reklam ajansları, şirket reklam birimleri, multimedya ajansları, dergiler, yayın şirketleri, basım ve yayıncılık sektörü, baskı ve baskı sonrası üretim yapan işletmeler, reklam şirketleri, gazeteler, ambalaj sektörü, kamu ve özel matbaalar, radyo televizyon kuruluşları ve online haber siteleri gibi çalışma alanlarında istihdam edilebilmektedir. Bununla birlikte tanıtım sektöründe, reklam ajansları, tanıtım atölyeleri, endüstri ticaret ve devlet kuruluşlarının ilgili bölümlerinde; grafik tasarımcı, sanat yönetmeni ya da yardımcısı olarak çalışma imkanına sahiptirler. Multimedyada, her türlü interaktif (elektronik) ortamda hazırlanan çalışmalarda ve web tasarımda görev almaktadırlar. Mezunlar, yayıncılık sektöründe, gazete veya dergilerde sayfa düzenlemeleri, kapak tasarımı ve illüstrasyon çalışmaları yapmaktadırlar. Ayrıca film sektöründe, uzun veya kısa metrajlı filmlerde, televizyon filmlerinde sanat yönetmenliği yapabilir ya da jenerikte çalışabilirler. Çizgi film atölyelerinde karakter tasarımı ve storyboard gibi görevlerde yer alabilirler. Grafik Tasarımcılar, üretim yapan firmalarda desinatör ve tasarımcı olarak çalışabildikleri gibi ambalaj sektöründe de istihdam edilebilmektedirler.

Rumeli Eğitim Metodundan yararlanan öğrencilerimiz çift anadal imkânları ile farklı bir programdan daha diploma alma hakkına sahiptirler. Ayrıca mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlamak amacıyla ilave sertifika programlarından da faydalanabilmektedirler. Kariyer İngilizcesi dersleriyle kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek yurt dışı iş imkânlarını değerlendirebilirler.

Grafik Tasarımı Programı öğrencilerine öncelikli olarak grafik tasarımın ve güzel sanatların temel unsurları öğretilmektedir. Bununla birlikte öğrencilere Temel Tasarım ve Desen Dersi gibi grafik tasarıma başlangıç dersleri ile Fotoğraf, İllüstrasyon, Tipografi, Bilgisayar Destekli Tasarım, Özgün Baskı Tasarımı gibi uygulama dersleri verilmektedir. Ayrıca Sanata Giriş, İletişim, Reklamcılık Bilgileri gibi teorik dersler ile öğrencilerin bilgi ve deneyim sahibi olmaları sağlanmaktadır. Gelişen ve değişen teknolojik dünyaya ayak uydurabilmek amacıyla Web Tasarım, Animasyon ve 3D gibi derslerde Grafik Tasarım eğitim programında yer almaktadır. Portfolyo, Sürdürülebilir Ürün Tasarımı, Mobilya Tarihi ve Tasarımı, Baskı Teknikleri dersleri mesleki seçmeli dersler kapsamında öğrencilerin ilgilerine sunulmaktadır. Grafik tasarım alanında bilgiyi estetikle birleştirebilen, konusunda yaratıcı atılımlar yapabilecek düzeyde tasarımcılar yetiştirmeyi hedefleyen programın dersleri geri kalan tüm yarıyıllara eşit ağırlıkla dağıtılmıştır. Birinci yılın sonunda öğrenciler, zorunlu yaz stajlarını danışmanlarının destekleriyle gerçekleştirmekte ve mesleki hayata hazırlanmaktadırlar. 

 

Grafik Tasarımı Ön lisans Programı’nın eğitim dili Türkçedir. (YÖK’ün zorunlu tuttuğu) Genel İngilizce dersleri uzaktan eğitim ile verilmektedir. Ancak, Genel İngilizce seviyeleri CEFR’e göre B1 olan öğrenciler, İstanbul Rumeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından yürütülen  “Kariyer İngilizcesi” dersleri, öğrencilerin alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip edebilmesi ve yurt dışı iş imkânlarını araştırabilmesi imkânlarının yolunu açmaktadır.

Grafik Tasarımı Programındaki öğrencilerimiz çift anadal programıyla ilgili yönetmelik uyarınca gerekli şartları sağlayarak, tercih edebileceği bölümlerde iki farklı alanda ön lisans diploması alma hakkına sahiptir. Çift anadal imkânları ile öğrencilerimiz, eğitim gördükleri dönem içerisinde kendilerini geliştirerek, yeterliliklerini diploma ile belgeleyebilmektedirler.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Grafik Tasarımı Programı önlisans eğitimini başarı ile tamamlamayan öğrenciler, üniversitemizin uzman akademik kadrosundan almış oldukları eğitim sonrasında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dönem uzatmadan;

 • Fotoğraf
 • Fotoğraf ve Video
 • Grafik Tasarımı
 • Görsel İletişim
 • Görsel İletişim Tasarımı
 • Görsel Sanatlar
 • Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı
 • İletişim Tasarımı
 • İletişim ve Tasarım bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayabilmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Grafik Tasarımı Programındaki öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim merkezi tarafından verilen sertifika programları ile desteklenmektedir. Verilecek sertifikalar, mezuniyet güncellemelerini takip etmektedir. Sertifika programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında uluslararası alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak, profesyonel iş hayatına geçiş yapar.

 • Grafik Tasarımda Afiş
 • Grafik Tasarım Açısından Görsel Bütünlük Oluşturmada Tipografi
 • Ex Libris
 • Tezhip
 • Reklamcılıkta Grafik Tasarımın Önemi
 • Bir Markanın Algılanmasında Grafik Tasarımın Rolü
 • Afişlerde İllüstrasyon Kullanımı
 • Görsel Tasarımda Rengin Önemi