İç Mekan Tasarımı

Bölüm Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi Tasarım Bölümü / İç Mekan Tasarım Programı’nın puan türü TYT olup, eğitim dili Türkçedir. Öğrencilerimiz 2 yıllık eğitim sonunda ön lisans diploması ile Tekniker / Tasarımcı unvanı alarak mezun olurlar. 

Tekniker / Tasarımcı unvanını alan ön lisans mezunları, mobilya ve dekorasyon atölyelerinin tasarım bölümlerinde, restorasyon firmalarında, aydınlatma tasarım ofislerinde, maket yapım ofislerinde ve yapı malzemesi satış sektöründe istihdam edilmektedir. Bununla birlikte mimarlık ve mühendislik ofislerinde çizim elemanı, tasarımcı veya yönetici pozisyonlarında çalışabilmektedir. Ayrıca bölüm mezunlarımız, özel sektörün yanı sıra devlet kurumlarında tekniker unvanı ile görev yapabilmektedir.

Rumeli Eğitim Metodundan yararlanan öğrencilerimiz çift anadal imkânları ile farklı bir programdan daha diploma alma hakkına sahiptirler. Ayrıca mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlamak amacıyla ilave sertifika programlarından da faydalanabilmektedirler. Kariyer İngilizcesi dersleriyle kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek yurt dışı iş imkânlarını değerlendirebilirler.

Programın müfredatında yer alan Temel Tasarım, Teknik Çizim, Yapı-Malzeme Bilgisi, Aydınlatma ve Renk, İç Mekânda Isısal Konfor, Mobilya-Ürün Tasarımı, Mimarlık ve Sanat, Proje, Bilgisayar Destekli Çizim ve Tasarım, Restorasyon dersleri ile öğrencilere işlevsel düşünme yeteneği, estetik ve yaratıcı bakış açısı kazandırma hedeflenmiştir. Tüm yarıyıllara dersler eşit ağırlıkla dağıtılmıştır. Ayrıca Portfolyo, Sürdürülebilir Ürün Tasarımı, Mobilya Tarihi ve Tasarımı, Sergi ve Sahne Tasarımı dersleri seçmeli dersler kapsamında öğrencilerin ilgilerine sunulmaktadır. Birinci yılın sonunda öğrenciler, zorunlu yaz stajlarını danışmanlarının destekleriyle gerçekleştirmekte ve mesleki hayata hazırlanmaktadır. Bununla birlikte yürütülen ders programı lisans programını destekleyecek şekilde hazırlanmış olup Dikey Geçiş yapacak öğrencilere avantaj sağlamaktadır.  

 

İç Mekan Tasarımı Ön lisans Programı’nın eğitim dili Türkçedir. (YÖK’ün zorunlu tuttuğu) Genel İngilizce dersleri uzaktan eğitim ile verilmektedir. Ancak, Genel İngilizce seviyeleri CEFR’e göre B1 olan öğrenciler, İstanbul Rumeli Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından yürütülen  “Kariyer İngilizcesi” dersleri, öğrencilerin alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip edebilmesi ve yurt dışı iş imkânlarını araştırabilmesi imkânlarının yolunu açmaktadır.

İç Mekan Tasarımı Programındaki öğrencilerimiz çift anadal programıyla ilgili yönetmelik uyarınca gerekli şartları sağlayarak, tercih edebileceği bölümlerde iki farklı alanda ön lisans diploması alma hakkına sahiptir. Çift anadal imkânları ile öğrencilerimiz, eğitim gördükleri dönem içerisinde kendilerini geliştirerek, yeterliliklerini diploma ile belgeleyebilmektedirler.

İstanbul Rumeli Üniversitesi İç Mekân Tasarımı programı önlisans eğitimini başarı ile tamamlamayan öğrenciler, üniversitemizin uzman akademik kadrosundan almış oldukları eğitim sonrasında Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile dönem uzatmadan;

 • İç Mimarlık
 • İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 • Restorasyon ve Konservasyon
 • El Sanatları
 • Geleneksel Türk El Sanatları
 • Geleneksel Türk Sanatları
 • Tezhip
 • Tezhip (Süsleme) bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayabilmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi İç Mekan Tasarımı Programındaki öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim merkezi tarafından verilen sertifika programları ile desteklenmektedir. Verilecek sertifikalar, mezuniyet güncellemelerini takip etmektedir. Sertifika programlarını başarıyla tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında uluslararası alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak, profesyonel iş hayatına geçiş yapar.

 • İhale Dosyası Hazırlama
 • Temel Archicad Eğitimi
 • Temel Autocad Eğitimi
 • Proje Yönetimi
 • Aydınlatma (Dialux) Simülasyon Programı
 • İç Mekanda Isı ve Isı Yönetmelikleri
 • Toplam Kalite Yönetimi
 • Yaklaşık Maliyet Hazırlama