Yönetim Bilişim Sistemleri Anabilim Dalı

Programın Amacı

Yönetim Bilişim Sistemleri Programı, insan kaynağı ve sistem unsurlarını günümüz teknoloji dünyasında meydana gelen değişimler ile ele alarak, işletme dünyasındaki sorunların çözüme kavuşturabilmesini amaçlamaktadır. Yönetim Bilişim Sistemleri Programı kapsamında yetiştirilecek olan Yönetim Bilişim Sistemi Uzmanları sayesinde, işletmeler bilgisayar ağı, donanımı ve yazılımı vasıtasıyla teknolojiyi etkin bir şekilde kullanarak yüksek verim, karlılık ve rekabet avantajı sağlayabilmektedirler. Teknolojik gelişmelerde gün geçtikçe daha da gelişen bu program, işletmelere alanında uzmanlaşma, yenilikleri takip edebilme ve hedeflerini gerçekleştirebilme fırsatlarını sunmaktadır.

 

Günümüz teknoloji dünyasında ortaya çıkan gelişmelerin işletme dünyasına fayda sağlamasına katkı sağlayacak akademisyen ve uzmanların gelişmesi gerekmektedir. Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Programı ile, öğrencilere kavram ve düşünceleri bilimsel yöntemlerle inceleyebilmek, verileri yorumlayabilmek ve değerlendirebilmek, sorunları tanımlayabilmek, analiz edebilmek, kanıtlara ve araştırmalara dayalı çözüm önerileri geliştirebilmek gibi beceriler katılması hedeflenmektedir. Küresel normlarda, bilim, teknoloji ve yeniliklere katkıda bulunarak; ülkemizin üretiminde verimlilik, etkinlik, etkililik, üretkenlik, yenilik çalışmalarında bulunabilecek, sorumluluk ve etik sahibi mezunlar yetiştiren enstitümüz, aynı zamanda iç ve dış çevre ile gerekli bağı oluşturan, objektifliği önemseyen bir yönetim tarzına sahip bir kurum olmayı da hedef edinmiştir.

Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Programlarından mezun olan öğrenciler iş dünyasında yönetim ve bilişim alanlarında iş sahibi olabilmektedirler. Bilişim alanında ilerleyen mezunlarımız Yönetim Bilişim Sistemleri Uzmanı, Programcı, Veri Tabanı Takip Uzmanı, SEO Uzmanı gibi unvanlarda görev yapabilmektedirler. Yönetim alanında kendini geliştirmek isteyen mezunlarımız ise insan kaynakları uzmanı, proje yöneticisi, satış yöneticisi, iş analisti gibi unvanlarda görev yapabilmektedirler. Bunlara ilaveten, bilim dünyasında da akademisyen ve araştırmacı olarak çalışabilmektedirler.

Yönetim Bilişim Sistemleri Yüksek Lisans Programlarından mezun olan öğrenciler; bilgi işlem merkezleri, sistem geliştirme bölümleri, yazılım ve danışmanlık şirketlerinde; sistem analisti ve tasarımcısı, programcı, proje yöneticisi, IT uzmanı, Satış ve pazarlama yetkilisi ve insan kaynakları uzmanı gibi pozisyonlarda kariyer oluşturma imkânına sahiptir.