Bölüm Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji Bölümü puan türü EA (Eşit Ağırlık) olup, eğitim dili Türkçedir. Öğrencilerimiz 4 yıllık eğitim sonunda lisans diploması ile Psikolog unvanı alarak mezun olurlar. Yüksek lisans yaptıkları alana bağlı olarak Klinik Psikolog, Sosyal Psikolog, Uzman Psikolog gibi unvanları alabilirler

Eğitim süresince, araştırma yöntemleri, deneysel psikoloji, fizyolojik psikoloji, bilişsel psikoloji, endüstri ve örgüt psikolojisi, sosyal psikoloji, gelişim psikoloji, klinik psikoloji gibi alt alanlara ait dersler verilmektedir. Klinik Psikoloji Yüksek lisans ve Doktora Programları dolayısıyla akademik kadromuz ağırlıklı olarak klinik psikoloji alanındaki uzmanlardan oluşmaktadır. Bu doğrultuda seçmeli dersler de ağırlıklı olarak bu alandan açılmaktadır

Psikologlar  devlet hastaneleri ve özel hastaneler, kreş ve anaokulları, özel eğitim merkezleri, araştırma şirketleri, aile ve sosyal politikalar bakanlığına bağlı kurumlar, huzurevleri, sanayi ve endüstri kuruluşları, insan kaynakları departmanları, rehberlik ve araştırma merkezleri, emniyet müdürlükleri, adli kurumlar (aile mahkemeleri, ceza ve tevkif evleri) ve psikoteknik, merkezleri danışmanlık merkezleri, araştırma merkezleri, medya şirketlerinde çalışabilirler.

Psikologlar  çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda uzmanlık alanlarına göre ve hizmet içerikleri doğrultusunda, yönetim kademelerinde de yer alabilmektedir. Psikoloji lisans sahibi olanlar klinik, deneysel, endüstri ve örgüt, gelişim psikolojisi, adli psikoloji gibi alt alanlarda uzmanlaşarak ilgili kurumlarda görev alabilirler. Lisansüstü eğitimlerini tamamlayarak akademik kariyerlerine devam edebilirler

Rumeli Eğitim Metodundan yararlanan öğrencilerimiz yan dal ve çift ana dal imkanlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan ilave sertifika programlarından faydalanabilir. Kariyer İngilizcesi dersleriyle kendi alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip ederek yurt dışı iş imkanlarını değerlendirebilirler.

 

Psikoloji Lisans Bölümünün eğitim dili Türkçedir. (YÖK’ün zorunlu tuttuğu) Genel İngilizce dersleri uzaktan eğitim ile verilmektedir. Genel İngilizce seviyeleri CEFR’e göre B1 olan öğrenciler, İ.R.Ü. Sürekli Eğitim Merkezi altında yürütülen Kariyer İngilizcesi derslerini talep edebilmektedirler. Kariyer İngilizcesi dersleri öğrencilerin alanlarına ait bilgiyi uluslararası dilde takip edebilmesi ve yurt dışı iş imkanlarını araştırabilmesinin yolunu açar.

Öğrencilerimiz çift ana dal (ÇAP) ve yan dal imkanları ile disiplinler arası eğitim alarak bilgi, donanım ve yeterliliklerini geliştirebilecek ve bunları ikinci bir diploma ve sertifika ile belgeleyebileceklerdir. 

Psikoloji bölümünün İktisadi İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Spor Bilimleri Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesindeki tüm bölümlerle ÇAP protokolü mevcuttur. Ek olarak Çocuk Gelişimi ve Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümleriyle de anlaşma sağlanmıştır.  Öğrencilerin bunların dışında başka bir bölümle ÇAP yapmak istemesi halinde görüşme sağlanarak uygunluğu değerlendirilmektedir. 

Yan dal programında ise öğrenci alanı dışında ilgisini çeken başka bir bölümden belirli sayıda ders alır. Dersleri başarıyla tamamlayan öğrenci yan dal sertifikası almaya hak kazanır.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) Bölümü öğrencileri Sürekli Eğitim Merkezi tarafından verilen sertifika programları ile desteklenmektedir. Sertifika programları hızlı okuma gibi tüm öğrencilerin faydalanabileceği konuların dışında, Psikoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi İş birliği ile alana özgü olarak da düzenlenmektedir. Sertifika programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak profesyonel iş hayatına geçiş yapar.