Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Bölüm Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü 2017-2018 öğretim yılında eğitim ve öğretim programına başlamıştır.

Üniversitemiz Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programını takip edip, başarıyla tamamlayan öğrenciler 4 yıllık eğitim sonunda lisans diploması ile Fizyoterapist unvanını alır ve Fizyoterapist olarak mesleğini uygulamaya hak kazanırlar.  

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (LYS) sonucu (MF3) puan türüne göre öğrenci almaktadır.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencilerine 4 yıllık eğitimlerini tamamlayıp mezun olduklarında tercih edilebilirliklerini arttıracak Rumeli Eğitim Metodu uygulanacaktır.

Rumeli Eğitim Metodu; uygulanan müfredata ek olarak uzman eğitici öğretim üyeleri tarafından hazırlanan yan dal ve çift anadal imkânlarını kolaylaştıran mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayacak ilave sertifika programları içermektedir.

 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü; belirlenen uluslararası standartlarda, en az dört (4) yıl lisans düzeyinde eğitim alan mesleki otonomisi olan mensupları yetiştirir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon; birey ve toplumların yaşamları boyunca fonksiyonel yeteneklerini ve hareket kabiliyetlerini geliştirmek amacıyla yapılan tüm yaklaşımları kapsar. Fizyoterapist; sağlıklı, hasta ve engelli bireylerin fizyoterapi ve rehabilitasyon gereksinimlerini saptayabilen, bu gereksinimleri değerlendirmeler doğrultusunda mesleki standartlar düzeyinde karşılayabilmek için gerekli uygulamaları yapabilen sağlık ekibinin etkin ve etkili bir üyesidir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü; Fizyoterapide güncel bilimsel gelişmeleri takip eden, sağlıklı yaşam kalitesini arttırmayı amaçlayan ve çok yönlü fizik tedavi yaklaşımları uygulayan, iletişim becerisi yüksek, güven verebilen fizyoterapistler yetiştirmeyi amaçlamaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümü 4 yıllık eğitim süresince, hareket sistemi problemlerinde, değerlendirme, tedavi programını planlama ve uygulamaya yönelik, temel bilimler, klinik bilimler, mesleki dersler, araştırma yöntemleri, seminerler ve klinik uygulamayı kapsamaktadır. Bu programdan mezun olan fizyoterapistler, sağlık profesyonelleri olarak kariyerlerini sürdürebilir ve isterlerse üst düzeyde akademik çalışmalar yapabilmektedir. İstanbul Rumeli Üniversitesi fizyoterapi laboratuvarında yer alan son teknolojik ekipman ve cihazlar ile uzman akademisyenler eşliğinde eğitim öğretim gören öğrenciler, mezuniyet sonrası çalışma alanlarına geçmeden önce deneyim kazanmaktadır.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon lisans programı öğrencileri, yerleşke içerisinde bulunan fizyoterapi ve rehabilitasyon laboratuvarında uygulamalı eğitim almaktadır. Yerleşke içerisinde yer alan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi (İRUFİZMER) bünyesinde uygulayacakları klinik uygulama deneyimi de öğrencilere katkı sağlayacaktır. Eğitim sürecinde fizyoterapi çalışma alanlarının öğrencilere uygulama imkanı vermesi, mezun olan öğrencilerde pratik beceriyi arttırmakta ve klinik karar vermede destek olmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz, üçüncü yarıyıl sonrasında aldıkları temel bilgilerle, fizyoterapi alanlarında gönüllü çalışabilmektedir.

Fizyoterapistler, üniversitelerde yüksek lisans ve doktora programlarına dahil olarak akademik kariyer yapabilir, ayrıca çalıştıkları kurumlarda belli bir alanda uzmanlaşabilmektedir (nörolojik rehabilitasyon, ortopedik rehabilitasyon, spor fizyoterapisti vb.). Fizyoterapi ve Rehabilitasyon mezunları, çalıştıkları kurum ve kuruluşlarda; uzmanlık alanları, tecrübeleri, kurum ve kuruluşların hizmet içerikleri doğrultusunda yönetim kademelerinde yer alabilmektedir.

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon programını tercih ederek sektörde Fizyoterapist olarak çalışmak isteyenler;

• Yaşam boyu öğrenme prensibini benimsemiş,

• İnsan haklarına saygılı,

• İletişim becerileri güçlü,

• Üretken ve özgün bakış açısına sahip,

• Fen bilimlerinde başarılı kişiler olması gerekmektedir.

Günümüzde sağlığa ve kaliteli yaşama verilen önemin artması ile Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünden mezun olan öğrencilerin çalışma alanları da oldukça genişlemiştir. Ortopedik Rehabilitasyon, Nörolojik Rehabilitasyon, Spinal Ağrı, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon, Pediatrik Rehabilitasyon, El cerrahisi, Kadın ve Erkek sağlığı, Sporcu sağlığı gibi alanlarda çalışmaktadır. Fizyoterapistler; devlet, özel veya üniversite hastanelerinde, tıp merkezlerinde, rehabilitasyon merkezlerinde, spor kulüplerinde, sağlıklı hayat merkezlerinde özel kliniklerde, huzurevlerinde, termal otellerde, birinci basamak sağlık hizmetlerinde istihdam edilmektedir. Mezuniyet sonrası akademik kariyer yapmak isteyen öğrenciler yüksek lisans ve doktora yapabilirler.

Eğitim sürecinde fizyoterapi çalışma alanlarının öğrencilere uygulama imkanı vermesi, mezun olan öğrencilerde pratik beceriyi arttırmakta ve klinik karar vermede destek olmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz, üçüncü yarıyıl sonrasında aldıkları temel bilgilerle, fizyoterapi alanlarında gönüllü çalışabilmektedir.

Fizyoterapistlerin çalışabildiği alanlar şu şekilde sıralanabilir.

Eğitim kurumlarında Akademisyen olarak
Araştırma kurumlarında Araştırıcı Fizyoterapist olarak
Ulusal ve uluslararası yataklı tedavi merkezlerinde (üniversite, devlet hastaneleri, özel hastaneler vb...)
Spor Kulüpleri
Özel Eğitim ve Rehabilitasyon merkezleri
Sağlıklı Yaşam ve Rehabilitasyon merkezlerinde
Fizyoterapi Danışmanlık Merkezi
Yaşlı Bakım Evlerinde
Sağlık Kulüpleri, fitness merkezleri vb. yerlerde
Evde Tedavi Hizmetleri
Mesleki Rehabilitasyon merkezleri
Kaplıca merkezleri
Endüstri alanları
Protez-ortez üretim medikal şirketleri ve rehabilitasyon merkezlerinde,
Rehberlik Araştırma Merkezleri

Sağlık Bilimleri Fakültesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümündeki öğrencilerimiz, çift anadal programı ile “Beslenme ve Diyetetik”,  “Hemşirelik”, “Psikoloji” gibi istediği bölümlerde dönem uzatmaksızın iki farklı alanda lisans diploması alma hakkına sahiptir. Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümündeki lisans öğretim programına kayıtlı olan öğrencimiz, üniversitemizdeki farklı bir bölümden bazı dersleri eş zamanlı ve başarıyla tamamlayıp, yan dal programlarıyla farklı bir alanda bilgilerini arttırarak sertifika alabilirler. Çift anadal ve yandal imkânları ile öğrencilerimiz, eğitim gördükleri dönem içerisinde kendilerini geliştirerek, yeterliliklerini diploma ve sertifika ile belgeleyebilmektedirler

Eğitim dili Türkçedir.

Sağlık Bilimleri Fakültesi, İstanbul Rumeli Üniversitesi Erasmus Koordinatörlüğü tarafından yönetilen değişim programları kapsamında her yıl kontenjan kapsamında öğrencilerini yurtdışındaki üniversitelere yollamakta ve protokol kapsamında paydaş üniversitelerden öğrenci kabul etmektedir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim Merkezi ile verilen sertifika programları ile desteklenmektedir. Verilecek sertifikalar, mevzuat güncellemelerini takip etmektedir. Sertifika programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında uluslararası alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak, profesyonel iş hayatına geçiş yapar.

• Duygu - Algı - Motor Bütünlüğü

• Motor Gelişim Basamakları

• Kinesiotape Uygulaması

• Servikal Bölge Mobilizasyon - Manipulasyon

• Lumbal Bölge Mobilizasyon - Manipulasyon

• Klinik Pilates

• Üriner inkontinansta Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

• SPSS Programı hakkında temel bilgi

• Telerehabilitasyon

• Fizyoterapide Ağrı Yönetim

Uygulamaların teknik hayattaki önemi nedeniyle öğrencilerimiz, öğrenim gördükleri bölümler ile ilgili iş alanlarını tanımalarını, iş yerlerindeki faaliyetleri öğrenmelerini, eğitim ve öğretim yoluyla edindikleri bilgi ve becerileri pratik çalışma yaparak uygulamalarını sağlamak amacıyla stajlarını başarıyla tamamlamak zorundadır. Öğrencilerimiz iki ve üçüncü sınıfta yapacakları stajlar ile öğrendikleri temel dersleri pekiştirebileceklerdir. Öğrencilerimiz, anlaşmalı kurum ve özel hastanelerde stajlarını yapma imkanına sahiptir.