Yabancı Öğrenciler için Öğrenci Vizesi ve Oturma İzni

Kayıt için öğrenim vizesinin bulunması zorunludur. Öğrenim vizesini adaylar Üniversitemize kayıtlarını tamamladıktan sonra; Üniversitemiz Öğrenci İşlerinden alacakları öğrenci belgesi ve muhasebe birimimizden alacakları ödeme yaptıklarına dair dekont ile birlikte ülkelerindeki (veya en yakın) Türkiye Büyükelçiliği’ne giderek alabilirler.

Üniversiteye yeni kabul edilen lisans ve lisansüstü yabancı öğrenciler, ülkelerindeki en yakın Türk elçiliğinden öğrenim vizesi alırlar. Öğrenciler ülkemize giriş yaptıkları tarihten itibaren bir ay içerisinde TC İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün web sitesi aracılığı ile İkamet tezkeresi için başvuru yapmalıdırlar.

İkamet tezkereniz geçerli olduğu sürece, Türkiye’ye girmek için vize almanıza gerek yoktur. İkamet süresi dolanlar, en fazla 15 gün içerisinde ikametlerini uzatmak zorundadırlar. Aksi takdirde yasal işlem uygulanır. Kayıtsız olan, izin alan (kayıt donduran), ilişiği kesilen, kendi isteğiyle ilişik kesen ve mezun olan öğrencilerin listesi her dönem Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'ne iletilir ve bu öğrencilerin oturma izni iptal edilir.

Yabancı uyruklu öğrencilerle ilgili TC İç İşleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün web sitesi; http://www.goc.gov.tr