Dekanın Mesajı

İstanbul Rumeli Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesinin temellerini, 2017-2018 akademik yılında kurulmuş Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi oluşturmuştur. 2020-2021 akademik yılı sonunda da ilk mezunlarını vermiştir. Fakültemiz 2021-2022 Eğitim Öğretim yılından itibaren temel bilimler derslerinden oluşan, birinci ve ikinci yarıyılları ortak şekilde Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği ve İnşaat Mühendisliği olarak toplam 3 bölümle eğitime devam etmektedir.

Sizler gibi mühendis olmak isteyen gençlere, dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de ihtiyacımız olacak. Ülkemizde endüstrinin ve toplumun gelişiminde öncülük yapabilecek, evrensel niteliklere sahip mühendis ve araştırmacı gençler yetiştirmek üniversitemizin öncelikli hedefidir. Mühendislik bilim ve teknolojilerini geliştirecek araştırmalarda akademisyenlerle birlikte çalışacak ve üretilen bilgiyle teknolojilerin toplum yararı için kullanılmasına katkı sağlayacak sizler gibi mühendis adaylarının, yarınlar için ne kadar önemli bir yeri olduğunun bilincindeyiz.

Yurtiçi ve yurtdışında tanınmış, nitelikli üniversitelerde yetişmiş, kendilerini bilimsel çalışmalarıyla kanıtlamış akademisyenlerimiz; her türlü öğrenme ve öğretme tekniklerini fakültemizin modern laboratuvar olanaklarını da kullanarak, bugünün ve geleceğin mühendislerini yetiştirmeyi amaç edinmiştir.

Üniversitenin dünya şehri olarak tanımı, bizi alışılmışın dışında öğrencilerimizi “İşyerinde Öğrenme Modeli” ile yetiştirmeye yönlendirmiştir. Bu sebeple mühendislik eğitim müfredatları “İşyerinde Uygulama I” ve “İşyerinde Uygulama II” derslerini içermektedir. Öğrencilerimiz “İşyerinde Uygulama” dersini dönemde gönüllü, yazın zorunlu staj olarak yapmaktadır. Sanayi kuruluşu “İşyerinde Uygulama” dersi bitiminde mezuniyetten sonra yola birlikte devam diyebilmekte ve mezunumuz gecikmeden iş bulabilmektedir. Fakültemizin İstanbul Silivri’de, Türkiye sanayisinin kalbi olan bir bölgede bulunması ise öğrencilerimiz için  önemli bir fırsattır.

Buradan fakültemiz kadrosunda görev alan akademisyenlerimize ve idari kadroya teşekkür ederken, üniversitemizin hedeflerini benimseyerek fakültemiz mühendislik bölümlerini tercih edecek sevgili gençlerimize umutlarının gerçeğe dönüşmesini ve başarılar dilerim.

Unutma, Türkiye’mizin ve dünyanın donanımlı mühendislere ihtiyacı var. İstanbul Rumeli Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, senin için var.

 

Dekan