Rekreasyon Bölümü

Bölüm Hakkında

İstanbul Rumeli Üniversitesi Rekreasyon Bölümü öğrencilerine 4 yıllık eğitim sonunda lisans diploması ile “Rekreasyon Eğitmeni/Lideri” unvanı kazandırır.

Rekreasyon Uzmanı unvanı alan lisans mezunları; öncelikle almış oldukları eğitim ile rekreasyon işletmeleri başta olmak üzere, diğer turizm işletmeleri içerisinde yer alan ve rekreasyon faaliyetlerini yürütebilecek orta ve üst düzey yönetici pozisyonunda istihdam olanaklarına sahiptirler. Ayrıca bölüm mezunlarından, Kamu Personeli Seçme Sınavından (KPSS) yeterli puanı alanlar, kamu kurumlarında da istihdam edilebileceklerdir. Akademik kariyer yapmak isteyen mezunlar gerekli koşulları sağlamaları halinde (ALES, YDS, TOEFL gibi merkezi sınavlardan gerekli puanları almaları, sektör deneyimine sahip olmaları) herhangi bir üniversitenin alanlarıyla ilgili bir programında öğretim elemanı olarak çalışabileceklerdir. Pedagojik formasyonun tamamlanması koşulu ile mezun öğrencilerin beden eğitimi öğretmenliği yapma fırsatı da bulunmaktadır.

Rumeli Eğitim Metodundan yararlanan öğrencilerimiz yan dal ve çift ana dal imkanlarını kolaylaştıran, mesleki hayatta kazanç ve tercih edilebilirlik sağlayan ilave sertifika programlarından faydalanabilir.

Mezunlarımıza ulusal iş imkanlarının yanı sıra uluslararası alanda çalışabilmelerini sağlayacak Pratik Mesleki İngilizce Eğitimi verilmektedir. Dil ve İçerik Bütünleştirilmiş Eğitim (DİBE) metodunun uygulandığı İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde yoğun mesleki pratik yabancı dil eğitimi, seçmeli olarak ders programında mevcuttur.

 

Bölümümüz, gelişen ve ilerleyen bilim ve teknoloji olanakları doğrultusunda, öğrencilerin spor bilimleri alanında yer alan insan anatomisi, fizyolojisi, psikolojisi, sosyolojisi hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayarak rekreasyon, girişimcilik, liderlik, fiziksel uygunluk, yaşam boyu spor, spor bilimlerine giriş, rekreasyonda ritim ve dans, takım ve bireysel sporlar benzeri dersleri içeren zengin bir müfredata sahiptir. Öğrencilerimizin proje odaklı çalışmalarla birlikte, engellilerde rekreasyon çalışmalarının yanı sıra dijital spor iletişimi ve nörospor alanlarında donanım sahibi olup iş verimliliklerini artıracak yeni bilgileri, araştırmaları ve ihtiyaçları takip edebilen, takım çalışmasına uyum sağlayabilen, sosyal sorumluluk duygusuyla farkındalık yaratabilen, yetenekli, üretken, tüm spor dallarında teorik ve pratik bilgiye sahip rekreasyon uzmanları olarak mezun olmaları hedeflenmektedir. Öğrenim süresi 4 yıl olup, öğrenim dili Türkçedir. Rekreasyon bölümünde okumak için TYT’den en az 150 puan almak ve Özel Yetenek Sınavı’nda başarılı olmak gerekmektedir.

Rekreasyon bölümünden mezun olan öğrenciler,
Turizm alanında;

 • Su sporları rekreasyon aktiviteleri liderliği,
 • Kara sporları rekreasyon aktiviteleri liderliği,
 • Sosyo-kültürel rekreasyon aktiviteleri liderliği (halk oyunları, dans, müzik, festival),
 • Sağlık turizmi tesislerindeki rekreatif aktiviteler için liderlik,
 • Çocuk rekreasyon aktiviteleri liderliği yapabilirler.

 Ayrıca, farklı sektörlerde (sanayi), Yerel yönetimlerde (belediyeler), Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü bünyesinde (gençlik kampları) ve üniversitelerde istihdam edilebilirler.

Rekreasyon bölümü öğrencileri birinci yılın sonunda kurum içinde Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan diğer bölümlere yatay geçiş yapabilir. 

Rekreasyon Bölümü öğrencileri yeterli başarıyı sağlamaları hâlinde fakültemizdeki diğer bölümlerin yanı sıra diğer fakültelerimizde yer alan Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Beslenme ve Diyetetik ve Psikoloji bölümleri ile de çift anadal-yandal yapabilmektedirler.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Rekreasyon bölümü öğrencileri, eğitim süresi boyunca Sürekli Eğitim Merkezi ile verilen sertifika programları ile desteklenmektedir. Verilecek sertifikalar, mevzuat program güncellemelerini takip etmektedir. Sertifika programlarını başarı ile tamamlayan öğrenciler, mezuniyet aşamasında uluslararası alanda ihtiyaç duyulan donanıma sahip olarak, profesyonel iş hayatına geçiş yapar.

 • Fitness Eğitmenliği ve Spor Koçluğu Eğitimi
 • Pilates Eğitmenliği ve Pilates Koçluğu Eğitimi
 • Spor ve Performans Koçluğu
 • Zumba Eğitimi
 • Spora Geri Dönüş ve Medikal Egzersiz 1. Seviye Sertifika Programı
 • Grup Egzersizi Sertifika Programı
 • Fonksiyonel Antrenman Sertifika Programı
 • Sporda Fonksiyonel Testler ve Ölçme Teknikleri Sertifika Programı
 • Kişiye Özel Sağlıklı ve Zindelikli Yaşam Eğitmenliği
 • Uygulamalı Spor Psikolojisi Sertifika Programı
 • Personal Trainer (Kişisel Antrenörlük) Sertifika Programı