Rektörün Mesajı


 

Sevgili Öğrenciler, Değerli Veliler

Öncelikle şahsım ve kurumum adına hepinizi sevgiyle selamlıyor ve sözlerime, üniversitemizin adını taşımakta olduğu “Rumeli” ifadesini açıklayarak başlamak istiyorum.

Rumelilik bir milliyeti ya da sadece bir coğrafyayı değil, kültürel bir aidiyeti ifade etmektedir. Rumelilik, Mevlana’nın Anadolu’dan Balkanlara uzanan öğretileriyle beslenip köklenmiş, Atatürk’ün Balkanlardan gelerek yaktığı bağımsızlık ve medeniyet meşalesiyle ile aydınlanmış ve taçlanmış bir kültür ortamıdır.  Rumeli, doğu ile batı arasında kültürel bir köprü olan ve toplumları birbirleriyle kaynaştıran bir sevgi ortamıdır. 

Dolayısıyla Üniversitemiz taşıdığı bu isme uygun olarak, çağdaş ve evrensel düşünce yapısına sahip olan, vatan sevgisi ve milli değerlerin kıymetini iyi bilen, her türlü dogma, kalıp ve ezberden sıyrılmış, farkları ve ayrıntıları yakalayabilen, bağımsız fikir ve düşünce üretebilen, tartışma kültürüne sahip, eleştirisel ve sorgulayıcı olduğu kadar analitik, çözüm odaklı ve yaratıcı düşünebilen bireyleri topluma kazandırmayı görev addeder.

Sevgili Öğrenciler, Üniversitemiz, rektörüyle, akademisyeni ve bütün personeliyle oluşturduğu bu sevgi ve huzur ortamında, yaşam odaklı eğitimin yanı sıra sayısız sosyal etkinlikle sizlere renkli bir eğitim süreci sunmaktadır. Sürekli ve sınıf dışında devam eden bu etkinliklerle kişisel gelişiminize katkı sağlanıp iletişim yetenekleriniz güçlendirilmektedir. Ayrıca çok yönlü olarak bilim ve sanatı tartışılabilen düşünsel bir ortam oluşturularak sizlerin bilgiyi yüklenmeniz değil, bilgiyi kavrama ve kullanma yeteneklerinizin geliştirilmesi önemsenmektedir.

Böylece Rumeli Üniversitesi öğrencilerine birçok ayrıcalık sunar. Mezunları, nitelik ve donanımıyla diğer emsallerine kıyasla hayata bir adım önde başlarlar. Bu basit bir dilek,  temenni ya da heves değildir. Aynı zamanda bir realitedir. Örneğin KPSS Trakya birincisi Üniversitemizden çıkmıştır. Öğrencimiz aldığı puanla Türkiye’nin ilk elli üniversitenin mezunlarının arasına girmeyi başarmıştır. Ayrıca bazı öğrencilerimiz daha mezun olmadan birçok başarıya imzalarını atmış ve birçok dalda üniversitemize birincilik ödülleri getirmişlerdir.

Üniversitemiz 2020-2021 eğitim öğretim yılında Silivri, Haliç ve Bostancı Yerleşkelerinde 5 Fakültede 18 Bölüm, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna bağlı 16 Program, Meslek Yüksekokuluna bağlı 10 Program, Lisansüstü Eğitim Enstitüsüne bağlı 10 bölümde eğitim vermektedir.

Sevgili öğrenciler, inanıyoruz ki aldığınız eğitimle, enerjisi yüksek bir ateş parçası gibi mezun olup etrafınızı, yaşadığınız toplumu ve ülkenizi aydınlatacaksınız. Muasır medeniyetler yolunda hızlı adımlarla yürüyen bu güzel ülkemize hizmet etmenin mutluluğunu yaşayacaksınız.

Değerli Veliler, büyük emek verdiğiniz, gözünüz gibi sakındığınız canlarınızı, gözünüz arkada kalmadan bize emanet ediniz; biz de onları donanımlı, değerlerine bağlı ve yüreği vatan sevgisiyle yoğrulmuş birer meslek insanı olarak yetiştirelim.

Hep birlikte onların başarılarıyla övünelim.

Saygı ve sevgilerimle,

Designneuro