İş Arama Tavsiyeleri
İŞ ARAMA TEKNİKLERİ

Seçeceğiniz iş, hayatınızı şekillendirme ve geleceğinize yön verme sürecinde önemli bir role sahiptir. İş arama sürecinde iyi bir araştırma yapılmalı, seçenekler sıralanarak hiçbir detay atlanmadan değerlendirilmelidir.

İş arama süreci çoğu zaman zorlu geçen bir süreçtir. Uzun bekleyişler sonunda gelen olumsuz cevaplar kendinize olan güveninizi yitirmenize ve kendinizi değersiz hissetmenize sebep olabilir. Bu zorlu süreçte yapmanız gereken hedefinize odaklanmak ve pes etmemektir. Bu süreçte önemli olan kendinizi tanımak ve yeteneklerinizin farkına varmak, kendinizi keşfetmek ve olumlu yönlerinizi en iyi şekilde karşı tarafa aktarmanın yollarını bulmaktır. Aldığınız eğitim ve çalışmak istediğiniz alan ya da yetenekleriniz her zaman birbiri ile uyumlu olmayabilir. Böyle bir düşünceniz varsa ilgi duyduğunuz konularda seminerlere, sertifika programlarına ve sektörel etkinliklere katılabilirsiniz. 

 

Önemli Tavsiyeler

İş görüşmesine hazırlanma ve mülakatta dikkat etmeniz gerekenler

Araştırma - Çalışmayı umduğunuz şirket hakkında görüşmeye gitmeden önce araştırma yapmalısınız. Şirket hakkında ne kadar çok şey bilirseniz görüşme sırasında o kadar iyi bir izlenim bırakırsınız. Araştırma yapmanız, o şirkette gerçekten istediğiniz türde bir iş olup olmadığına ya da o şirket için çalışmak isteyip istemediğinize karar vermenize de yardımcı olacaktır.

‘İş’e göre giyinin - İkinci olarak görüşmede ne giyeceğinizi düşünün. Eğer aradığınız iş, el emeği istiyorsa derli toplu, temiz ve uygun şekilde giyinin. Düzgün bir giyim kuşam, işverene kendinize değer verdiğinizi ve büyük olasılıkla işinize de aynı şekilde önem ve değer vereceğinizi gösterecek. Eğer büro işinde çalışmayı istiyorsanız yaşadığınız yerde uygun iş giysisi olarak görülen derli toplu bir giysi seçin. Çiçekli, çizgili, desenli kumaşlardan ve abartılı aksesuarlardan kaçının. Yine aynı şekilde, kadınlar abartılı makyaj ve saç modellerinden kaçınmalı, erkekler de tıraşına özen göstermelidir.

Erken gidin - Görüşmeye yaklaşık 15 dakika önce gidin. Bir-iki saat önceden de gitmeyin tabi! Ancak geç kalmanız sizi zora sokacaktır. Bu durum, hem işveren ya da temsilcisi tarafından hoş karşılanmayacak hem de sizin daha görüşmeye bile girmeden gereksiz yere strese girmenize neden olacaktır. Bu geriliminiz doğal olarak görüşmenize de yansıyacaktır.

Adres tarifi ve ulaşım - Görüşme çağrısında ayrıntılı adres, tarif alın ve mümkünse ‘konum bilgisi’atmalarını rica edin. Gideceğiniz adresi önceden internetten araştırın. Toplu ulaşım kullanacaksanız tarifelerini öğrenin. Son olarak da elbette ‘trafiği’ göz önünde bulundurun.

Rahat ve pozitif olun - Uzmanlar görüşmenin ilk üç saniyesinin çok önemli olduğunu söylüyor. Görüşme yaptığınız kişi bu kısa zaman içinde görünüşünüzü ve hareketlerinizi değerlendirir. Bu değerlendirme sizin hakkınızdaki görüşünü derinden etkileyecektir. Eğer gecikirseniz aşırı olumsuz bir izlenim bırakacaksınız. Unutmayın, bıraktığınız ilk izlenimi düzeltmek için ikinci bir şansınız olmayabilir. Dolayısıyla rahat olun ve kendinizi sorguya çekiliyor gibi değil de samimi bir sohbette gibi hissedin.

Empati kurun - Sizinle iş görüşmesi yapan kişinin düşmanınız olmadığını da unutmayın. Sonuçta o da büyük olasılıkla zamanında kendi işi için başvuruda bulundu. Dolayısıyla neler hissettiğinizi biliyor. Hatta belki de bulunduğu konumda iş görüşmesinin nasıl yapılacağı konusunda çok az şey bildiğinden ya da hiç bilgisi olmadığından gergin bile olabilir. Ayrıca eğer iş görüşmesini yapan kişi işverense, yanlış kişiyi işe aldığı takdirde büyük kayıplara uğrayabilir.

Gülümseyin! - İyi bir başlangıç yapmak için gülümseyin ve uygun olursa görüşme yapacağınız kişiyle kendinizden emin bir tavırla tokalaşın. Görüşme sırasında, işverenin sizden istedikleri ve ona yararlı olacak yetkinlikleriniz üzerinde durun.

Kıpır kıpır olmaktan ya da kambur durmaktan da kaçının. İyi bir duruş kendine güvenin işaretidir. Aşırı laubali davranmayın ya da çok konuşmayın ve sakın kaba sözler kullanmayın. Ayrıca eski işvereniniz ve iş arkadaşlarınız hakkında kesinlikle olumsuz yorumlarda bulunmayın. Eğer onlar hakkında olumsuz konuşursanız, görüşme yapan kişi muhtemelen bu iş hakkında da olumsuz bir tutum takınacağınızı düşünecektir.

Vücut dili - Uzmanlar iş görüşmesi sırasında yapılacak ve söylenecekler hakkında şu önerilerde bulunuyorlar: İş görüşmesi yaptığınız kişiyle göz teması kurun, konuşurken doğal jestler yapın ve tane tane konuşun. Sorulara kısa, net yanıtlar verin ve dürüst olun. Şirket ve iş hakkında yerinde sorular sorun. Görüşmenin sonunda işi hâlâ istiyorsanız bunu açıkça ifade edin. Böylece işi ne kadar istediğinizi göstereceksiniz.

Designneuro