Uluslararası İlişkiler Bölümü Akademisyenlerimizin Kitap Bölümleri Yayınlandı.

24 Oca 2020 Cuma 10:16Akademisyenlerimizin Kitap Bölümleri Yayınlandı.

Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Sinem Yüksel Çendek  ile aynı bölüm akademisyeni Arş. Gör. Dr. Armağan Örki’nin yazılarının yer aldığı kitap yayınlandı. 

Trakya Üniversitesi’nden Sibel Turan ile Karabük Üniversitesi’nden Latif Pınar’ın editörlüğünü üstlendiği ve farklı üniversitelerden akademisyenlerin bölümlerini hazırladığı Security in Contemporary World: Theories and Issues (Çağdaş Dünyada Güvenlik: Kuramlar ve Sorunlar) ismini taşıyan, 9786057877413 ISBN numaralı kitap Siyasal Kitabevi’nden çıktı. Kitap, uluslararası ilişkiler içinde en önemli kavramlardan biri olan güvenlik kavramını olay ve kuram bağlamında ele alırken, hem önemli uluslararası konular hem de öne çıkan kuram ve yaklaşımlardan faydalandı. 

Akademisyenlerimizin yazmış olduğu bölümler ise ekonomi ve feminizm konuları oldu. Dr. Öğretim Üyesi Sinem Yüksel Çendek “Jacinda Ardern and New Zealand Mosque Attacks from the Perspective of Feminist Approaches to Security” başlıklı bölümde Yeni Zelanda’daki cami saldırılarını feminizmin güvenliğe yaklaşımı çerçevesinde ele aldı. Arş. Gör. Dr. Armağan Örki ise “Economic Policies Based on Independence: Atatürk’s Period” başlıklı bölümde ekonomi güvenliğine dair politikaların önemini Atatürk dönemi üstünden ele aldı. 

Designneuro