I. Ulusal Tasarımda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu Gerçekleşti

05 May 2023 Cuma 14:06


İstanbul Rumeli Üniversitesi “I. TASARIMDA GÜNCEL YAKLAŞIMLAR SEMPOZYUMU” geçtiğimiz gün dijital platformda gerçekleşti. Sempozyumda, 20 farklı üniversiteden 41 bildiri ile konularında uzman konuşmacılar tasarım anlayışını farklı yönlerden tartışmak üzere bir araya geldi. ‘’Uluslararası Tasarımcılar Günü’nün’’ kutlandığı tarihte gerçekleşen sempozyumun amacı ise tasarımın gelecekteki önemine değinmek için dünya çapında bir farkındalık yaratmaktı.

1.Tasarımda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumu İstanbul Rumeli Üniversitesi, Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Kemal Hakan Tekin’in başkanlığında ve Tasarım Bölümü akademisyenleri; Öğr Gör. Dila Evliyaoğlu Yiğit, Öğr. Merve Çevik Güngör, Öğr. Gör. Reyhan Kesgin Uzen, Öğr. Gör. Sinem Karaduman ve Öğr. Gör. Yiğit Er Yiğit’in organizasyonuyla gerçekleşti.  Sempozyumun ana teması ise mimarlık eğitimi. Bununla birlikte mimari tasarım, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarımı, mühendislik ve tasarım, peyzaj mimarlığı, görsel sanatlar, güzel sanatlar, çevre tasarımı, moda tasarımı, kent tasarımı, fotoğrafçılık, geleneksel Türk el sanatları, sanat tarihi, heykel, cam, seramik, resim, özgün baskı, sahne sanatları, sinema, animasyon, bilgisayar destekli tasarım, sosyal bilimler, tekstil tasarımı, endüstriyel tasarım, grafik tasarımı, şehir ve bölge planlama, müzik, takı ve aksesuar tasarımı, sürdürülebilir tasarım, sanat ve tasarım eğitimi, ekolojik sanatlar, estetik, kültür, güncel sanatlar disiplinlerinde tasarım alanlarına yaklaşımları, birbirleriyle olan etkileşimleri, uzmanlık alanlarını içeren deneyimleri, saha araştırmalarını ulusal platformda paylaşmak ve tartışmak sempozyumdaki diğer konu başlıkları oldu. 

Açılış konuşmaları Sempozyumun Başkanlığını üstlenen Dr. Öğr. Üyesi Kemal Hakan Tekin tarafından yapıldı. Tekin konuşmasında tasarımın anlayışı tarihsel süreç içinde özetlenerek, değişen dünya düzeni ve azalan kaynaklar içerisinde tasarımın hayatın her alanında öneminin ne kadar arttığından bahsetti.

Açılış günü tek oturum şeklinde gerçekleşen sempozyum, ikinci gününde üç farklı oturum ile devam etti. Tekin sempozyumun son günü ise geleneksel hale getirecekleri Tasarımda Güncel Yaklaşımlar Sempozyumuna katılan tüm akademisyenlere teşekkür ederek, gelecek nesillerin yaratıcılıklarını, hayal güçlerini ve çözüm odaklı çalışma disiplinlerini artırmak için ellerinden geleni en iyi şekilde yapacaklarını belirtti. 

        


Designneuro