20 Temmuz 1974 Kıbrıs Barış Harekatı

20 Tem 2019 Cumartesi 06:58


20 Temmuz 1974 tarihinde başlayan "Kıbrıs Barış Harekatı", Kıbrıs Türkünün daha önce Girit örneğinde olduğu gibi katledilmesini önlemiş, adaya kalıcı barış ve istikrar getirmiştir.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren süresi ve kapsamı itibariyle en uzun süreyle Türkiye’yi meşgul eden dış politika konusu Kıbrıs olmuştur.

Türkiye için adadaki Türk halkının varlığının devamı ve siyasi eşitliğinin korunması ödün verilemez önceliklerdendir.

Akdeniz'in üçüncü büyük adası olan Kıbrıs; Türkiye’ye 71 km., Yunanistan’a 800 km., Rodos’a 400 km., Mısır’a (Süveyş Kanalı’na) 370 km. ve Suriye’ye 100 km. uzaklıktadır. Ada, jeolojik açıdan Anadolu’dan ayrılmış ve Anadolu’nun küçük bir parçası durumundadır.

Kıbrıs’ın mücadele tarihinde son derece önemli bir yeri olan ve esas Kıbrıs mücadelesini başlatan Dr. Fazıl Küçük ve arkasından devam ettiren Rauf Denktaş da bu mücadeleyi şöyle ifade eder: "Rumların ulusal bir hedef olarak belirledikleri Kıbrıs’ı bir Rum Cumhuriyeti’ne dönüştürme ve Yunanistan’la birleştirme, Enosis hedeflerine ulaştırma gayesiyle iki halkın eşit kurucu ortaklığına dayalı, 1960 Ortaklık Cumhuriyeti’ni Aralık 1963’te Türklere karşı gerçekleştirdikleri etnik temizlik operasyonu sonucunda silahlı saldırılarla yıktılar. Türkleri, Ortaklık Cumhuriyeti’nin tüm organlarından dışladılar ve Anayasanın ölmüş ve gömülmüş olduğunu ilan ettiler. Kıbrıs Türkleri, 1960 Kıbrıs Cumhuriyeti’nden silah zoruyla dışlandıktan ve devletsiz bırakıldıktan sonra, zaman içerisinde kendi idari yapılarını oluşturarak kendi kendilerini yönetmeye başladılar. Enosis’i gerçekleştirme yolunda son adımı teşkil eden 15 Temmuz 1974 Yunan darbesinden sonra Türkiye garantörlük anlaşmalarına dayalı meşru müdafaa hakkını kullanarak 20 Temmuz 1974 tarihinde başlattığı "Kıbrıs Barış Harekatıyla" Kıbrıs Türklerini topluca katledilmekten kurtardı ve adaya barış ve istikrar getirdi. 1955 yılından 1974 yılına kadar tam 19 yıl, Rumların kan ve vahşet adası haline getirdiği Kıbrıs, artık huzur, barış ve istikrar adası olmuştur."

1963 "Kanlı Noel" devamında ve 1974 Kıbrıs Barış Harekatı esnasında şehit düşen 1856 Kıbrıslı soydaşımız vardır. Türk Ordusu, 1974 "Kıbrıs Barış Harekatı" esnasında 498 şehit verilmiştir.

Kıbrıs Türk halkının var oluş mücadelesi olan Kıbrıs Barış Harekatı'nın 45'inci yıl dönümünü kutluyor, kardeşlerimize yönelik zulmü ve acıyı dindiren Kıbrıs Barış Harekatı şehitlerimiz ile tüm şehitlerimizi, kahraman gazilerimizi, ve Kıbrıslı Mücahitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz.

Designneuro