2. ULUSLARARASI BEBEK ÇOCUK ERGEN PSİKOLOJİ KONGRESİ 29-31 EKİM’de GERÇEKLEŞTİRİLDİ

08 Kas 2021 Pazartesi 08:52


Geçen yıl ilki düzenlenen Uluslararası Bebek Çocuk Ergen Psikoloji Kongresi’nin ikincisi, 29-30-31 Ekim 2021 tarihleri arasında Istanbul Rumeli Üniversitesi, Varna Free Universitesi ve Çocuk Aile Gelişim ve Eğitim Vakfı’nın (ÇAGEV) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Kongrenin açılış konuşmaları ÇAGEV Başkanı ve Istanbul Rumeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Elif Erol ile Varna Free Universitesi Rektörü Prof. Dr. Petar Hristov tarafından gerçekleştirildi. Kongrenin açılış ve kapanış seremonisinde genç yetenek piyanist Eylül Akçay kusursuz performansıyla kulakların pasını attı. 


Üç gün süren kongrede, tüm dünyanın ortak travması haline gelen Covid 19, bireysel ve toplumsal travmalar, afetlerin, göçlerin yarattığı psikolojik etkileri düşünmek ve anlamdırmak ve çözümler üretmek üzere 7 farklı ülkeden alanında uzman 24 konuşmacı sunumları ile kongreye destek verirken kngrede yine 24 bilimsel bildiri sunuldu. 

 

Istanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hazım Tamer Dodurka kapanış konuşmasını yaparken, kongrenin bu yılki en iyi bildiri ödülünün kazananlarını da açıkladı. “Bir Takip Çalışması: Çocuklarda Duygusal Düzensizliğin Tahmincisi Olarak Annenin Çocukluk İhmali ve Doğum Sonrası Duygusal Düzensizliği” adlı bilimsel çalışmaları ile Yasemin Kahya ve ekip arkadaşları en iyi bildiri ödülünün bu yılki sahibi oldular. MBSR ve MBCT Eğitmeni Alev Elmas tarafından yaptırılan meditasyon ve topraklanma çalışması ile üç gün boyunca travma dinlemenin yaratmış olabileceği ruhsal yük hafifletilmeye çalışılarak kongre sonlandı.


Designneuro