Sosyal Medya Hesaplarınızı Korumanın 6 Basit Yolu

05 Ağu 2022 Cuma 06:36


Sosyal medya kişilerin kimliklerini en açık ettiği yerdir. Dolayısı ile kimlik hırsızlarının internetin her köşesinde faaliyet gösterdiği gibi sosyal medyada da faaliyet göstermesi içten bile değil. Sosyal medya platformları, kişilerin kimliklerini ve finansal durumu açık ederek tehlikeye attığı bir noktadır. Bu nokta ise hackerların başlangıç noktasıdır. 

Sosyal medya kullanıcıları genelde kişisel bilgileri sadece arkadaşlar yada herkese açık şekilde kişisel verileri ile birlikte çevrimiçi olarak paylaşır. 

İstatistikler herhangi bir aktif sosyal medya varlığı olan kişilerin hacklenme ve kimlik hırsızlığına kurban gitme olasılıklarını %30'a kadar arttırır. Facebook ve Instagram'ın sunduğu gizlilik seçenekleri ve kullanıcının özeni ile bu rakam %1'e kadar indirilebilir. 

Öne çıkan bir sosyal medya varlığı mutlaka kötü olmasa da, çevrimiçi güvenliğinizi ihmal etmek ve dikkatsiz veri teşhiri, bir kimlik hırsızının bir sonraki hedefi olma riskinizi önemli ölçüde artırır.

Veriler, ne kadar önemsiz görünürse görünsün, asla hafife alınmamalıdır. İster en sevdiğiniz restoranda öğle yemeği yerken çekilmiş bir fotoğrafınız, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz veya cep telefonu numaranız olsun, siber suçlular bu bilgileri kimliğinizi ele geçirmek için kullanabilir.

Kişisel bilgileri paylaşmak iki ucu keskin bir kılıçtır. Bir yandan kullanıcı profilinizi zenginleştirerek başkalarının sizi daha iyi tanımasını sağlarken, aynı zamanda sizi hedef alan kötü niyetli kişilerin şansını da artırır. Unutmayın ki her kes iyi niyetli değildir. 

Çevrimiçi ortamda daha iyi seçimler yapmanıza ve kimliğinizi korumanıza yardımcı olmak için, sosyal medyayı kullanırken kimlik hırsızlığını önlemenize yardımcı olacak altı temel ipucunu sunuyoruz:


  • Sosyal medya hesaplarınızı güçlü, benzersiz parolalarla koruyun ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Bir hesap saldırıya uğrarsa, aynı şifre ve kimlik bilgilerine sahip diğer hesapların da şifrelerini değiştirin
  • Ne paylaştığınıza ve paylaştığınıza dikkat edin – sosyal medyada paylaştığınız veriler, hesabınızı silseniz bile asla kaybolmaz, bu nedenle size uzun vadede zarar verebilecek bir fotoğraf veya herhangi bir bilgiyi paylaşmadan önce iki kez düşünün.
  • Sosyal medya aracılığıyla asla kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler vermeyin – siber suçlulara ve dolandırıcılara bedava şeyler vermeyin. E-posta adresinizi, arkadaş listenizi, telefon numaranızı, eğitim ve iş geçmişinizi gizli tutun
  • Gizlilik ayarlarınızı sık sık gözden geçirin ve bunları kullandığınızdan emin olun – sosyal ağ platformlarındaki güvenlik ve gizlilik ayarları değişebilir. Profilinizin ve paylaştığınız içeriğin yabancılar tarafından görülmeyeceğinden emin olmak için bunları özelleştirin
  • Kiminle etkileşimde bulunduğunuza dikkat edin ve istenmeyen bağlantılara tıklamayın - sosyal medyada etkileşim kurduğunuz bağlantılar, finansal bilgilerinizi çalmak için tasarlanmış bir kimlik avı kampanyasının parçası olabilir.
  • Verilerinizi korumak için bir güvenlik çözümü ve kimlik hırsızlığı koruma hizmeti kullanın ve verileriniz yanlış ellere geçtiğinde veya sahtekarlık yapmak için kullanıldığında uyarılar alın. Örneğin Google Password Manager gibi şifre depolama araçlarını kullanın. Mustafa KARAGÖZ

İstanbul Rumeli Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı


Designneuro