8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü - AĞRISIZ ve KALİTELİ BİR HAYAT İÇİN FİZYOTERAPİST

08 Eyl 2021 Çarşamba 05:26


‘’ AĞRISIZ ve KALİTELİ BİR HAYAT İÇİN FİZYOTERAPİST’’

Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu (WCPT), 1951 yılında kurulan 360.000’dan fazla fizyoterapisti dünya çapında temsil eden uluslararası bir kuruluştur. İlk toplantı günü olan 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü olarak kabul edilmiştir. 1969 yılında kurulan Türkiye Fizyoterapistler Derneği de 1991 yılında WCPT- Europe üyeliğine kabul edilmiştir. 

Fizyoterapist, fizyoterapi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokuldan mezun, gerekli bilgi ve beceriyi kazanmış sağlık profesyonelidir. Mevcut yönetmeliğe göre fizyoterapist sağlıklı bireylerde kişilerin fiziksel aktivitelerini düzenlemek ve hareket kabiliyetlerini arttırmak için bireye özel fiziksel aktivite ve egzersiz programlarını planlar ve uygular. Hastalık durumlarında ise Uzman Hekim teşhisi sonrası hastaların hareket ve fiziksel fonksiyon bozukluklarının ortadan kaldırılması veya iyileştirilmesi amacıyla gerekli fizyoterapi ve rehabilitasyon uygulamalarını yapar.

Fizyoterapistler, nörolojik, ortopedik, pediatrik, romatolojik birçok hastalığa tedavi seçenekleri sunabilir. Ağrısız ve kaliteli bir yaşam için size destek sağlar. Devlet ve özel hastaneler, tıp merkezleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri, birinci basamak sağlık hizmetleri, spor klüpleri, huzurevleri, sağlıklı yaşam merkezleri gibi kurumlarda çalışabilmektedir. 

Ülkemizde fizyoterapist ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Tedavisi güç olan rahatsızlıklarda, olumsuz olan koşullarda bile görev yapan fizyoterapistler sağlık ekibinin önemli bir parçasıdır. Bu ekipte,uzman hekim, fizyoterapist, ortez-protez teknikeri, konuşma terapisti, iş-uğraşı terapisti, sosyal hizmet uzmanı, psikolog gibi sağlık personeli yer almaktadır.

Sağlık alanındaki tüm gelişmelerle mesleğimizin de daha çağdaş düzeye ulaşmasını diliyor, hastalarına emek harcayan, mesleğimiz için çalışan tüm Fizyoterapistlerin (Meslektaşlarımın) Dünya Fizyoterapistler Gününü kutluyorum.Dr.Öğr.Üyesi Özden BASKAN              

İstanbul Rumeli Üniversitesi               

Sağlık Bilimleri Fakültesi                 

Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanlığı


Designneuro