8 Eylül - Dünya Fizyoterapistler Günü

07 Eyl 2020 Pazartesi 13:31


Siz Egzersiz yapın. Hayat size gülsün. FİZYOTERAPİST’lerle el ele…


8 EYLÜL DÜNYA FİZYOTERAPİSTLER GÜNÜ

BİZ DE GÜNÜMÜZÜ KUTLUYORUZ…


World of Confedaration Physio Therapy (WCPT) Dünya Fizyoterapi Konfederasyonu:  1951 yılında kurumuş olup, bugün itibariyle 360.000’dan fazla fizyoterapisti dünya çapında temsil eden uluslararası bir kuruluştur. İlk toplantı günü olan 8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü olarak kabul edilmiştir. 1969 yılında kurulan Türkiye Fizyoterapistler Derneği de 1991 yılında WCPT- Europe üyeliğine kabul edilmiştir.

Fizyoterapi Nedir? Yaralanma, hastalık, travma ya da yaşlılık gibi nedenlerle  fiziksel olarak yetersizleşen fonksiyonel hareketleri geri kazandırma amaçlı yapılan, elektrik akımı, sıcak ya da soğuk uygulamalar, egzersiz ya da çeşitli elektriksel dalgalarla hastaların tedavisine yönelik kullanılan bir kavramdır.

Fizyoterapist: Yukarıda açıklanan kavramlar doğrultusunda, fizyoterapi alanında lisans eğitimi veren fakülte veya yüksekokuldan mezun, insanı fiziksel, sosyal ruhsal ve toplumsal boyutlarıyla tanıyıp, insanın  yaşam kalitesini artırmaya yönelik; fiziksel aktiviteleri yöneten, hastalık durumlarında ise uzman teşhisine ve tedavi yönlendirmesine göre etkilenen fiziksel bölgelere yönelik  tedaviyi uygulayan sağlık mensubudur. 06.04.2011 tarihinde Sağlık mesleklerinin tanımlamalarının yapıldığı kanunla Fizyoterapi Mesleği Türkiye’de bir tanıma kavuşmuştur.

Sağlığın bozulduğu durumda birçok durumun önemi yoktur ve her birey bilimsel kanıtlarla desteklenen bir sağlık hizmeti alma hakkına sahiptir. İnsan sağlığından sorumlu olan, ortopedik rahatsızlıklar, nörolojik bozukluklar, pediatrik hastalıklar gibi birçok alanda hizmet veren fizyoterapistlerinde ülkemizde ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Dünyanın birçok ülkesinde hastanelerde, kliniklerde, rehabilitasyon merkezlerinde, evde bakım hizmetleri gibi birçok alanda fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı,  ilgili branş hekimi, ortez-protez teknikeri, konuşma terapisti, iş-uğraşı terapisti, sosyal hizmet uzmanı, psikolog ile birlikte görev alan fizyoterapistler sağlık ekibinin önemli bir parçasıdır. 

Sağlık hizmeti sunan bütün meslekler gibi önemli bir görev icra eden hastalarına emek harcayan, mesleği için çalışan tüm fizyoterapistlerin Dünya Fizyoterapistler Gününü kutluyor çalışmalarında başarılar ve kolaylıklar diliyorum. 

Prof. Dr. Nedime Köşgeroğlu

İstanbul Rumeli Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan (V)


Designneuro