15 Temmuz “Dünya Demokrasilerini Kuşatan Darbe Geleneği" Sempozyumu

17 Tem 2020 Cuma 08:33


İstanbul Rumeli Üniversitesi Küresel Politikalar Araştırma ve Uygulama Merkezi (RUPAM), 15 Temmuz 2016’da FETÖ / PDY tarafından gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin 4. yıldönümünü anmak ve söz konusu olayları akademik/bilimsel olarak değerlendirmek maksadıyla, “DÜNYA DEMOKRASİLERİNİ KUŞATAN DARBE GELENEĞİ” başlıklı Uluslararası Sempozyumunu düzenlemektedir.

15 Temmuz 2016 tarihinde, FETÖ / PDY tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi, ülkemiz ve dünya demokrasi tarihi açısından önemlidir. 1950 sonrası dönemde 500’e yakın darbe girişimi ile seçilmiş meşru kabul edilmiş iktidarlar görevden uzaklaştırılmaya çalışılmış, bu darbelerin yarısında yönetime el konulmuştur.

Darbeler, hukuk ve demokrasinin kurumları ve kurallarının yok sayıldığı, özgürlüklerin askıya alındığı, ortadan kaldırıldığı insanlık dışı süreçlere yol açmaktadır. Failleri ve nedenleri yanında mağdurları açısından da darbelerin incelenmesi, sonuçlarının akademik/bilimsel olarak tartışılması gerekmektedir. Bu nedenle darbelerin önlenebilirliği açısından gerçekleştirilen bilimsel çalışmalar büyük önem taşımaktadır.

Söz konusu sempozyuma ait program kitapçığı için TIKLAYINIZ


SEMPOZYUM AKIŞI:


Designneuro