İstanbul Rumeli Üniversitesi

Geleceğinize imzamızı atıyoruz

Kütüphane

KÜTÜPHANE HAKKINDA

HAKKIMIZDA

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı olarak amacımız; üniversitemizin eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini destekleyecek bilgi kaynaklarını, hizmeti ve ortamı sağlayabilmektir. Hedefimiz ise bu amacı çağdaş, donanımlı, deneyimli, topluma yararlı, araştırmacı, bilgili insan yetiştirmek odaklı bir bakış açısıyla gerçekleştirebilmektir.

İstanbul Rumeli Üniversitesi Kütüphanesi, 2000 m2’lik bir alanda bilgi kaynakları, bilgi teknolojileri ve tüm olanaklarıyla kullanıcı merkezli bir hizmet sunmaktadır. Hem bireysel hem de grup çalışmalarını destekleyen verimli çalışma ortamları ile kütüphanemiz gerçek bir yaşam ve öğrenme mekanı olarak tasarlanmıştır.

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Pazartesi-Cuma: 08:30 – 20:00

Kütüphanemiz resmi tatillerde kapalıdır.

KÜTÜPHANE KULLANIM KURALLARI

Kütüphaneyi kullanan tüm kullanıcılar, aşağıdaki kuralları peşinen kabul etmiş sayılır.

 • Kütüphanede lütfen sessiz olunuz.
 • Cep telefonunuzu sessiz modda kullanınız ve telefon görüşmelerinizi kütüphane dışında gerçekleştiriniz.
 • Şişe su veya kapağı kapalı bardak dışında kütüphaneye içecek sokmayınız.
 • Kütüphanede yiyecek tüketiminden kaçınınız.
 • Çöpleri çöp kutusuna atınız.
 • Kişisel eşyaları sahipsiz bırakmayınız. Kaybolan eşyaların sorumluluğu kütüphane personeline ait değildir.
 • Kütüphanenin güvenlik kameralarıyla izlendiğinin bilincinde olunuz.
 • Kütüphanemizdeki tüm materyaller güvenlik sistemiyle korunmaktadır. Lütfen materyalleri ödünç almadan kütüphane dışına çıkarmaya çalışmayınız.
 • Ödünç alma işlemi sırasında kullanıcılar “üniversite kimlik kartlarını” göstermek zorundadır.
 • Hiçbir kullanıcı, bir başkası adına materyal ödünç alamaz.
 • Raflarda bulamadığınız kaynaklar ve kütüphane içinde karşılaştığınız sorunlarla ilgili kütüphane personeline danışınız.
 • Raflardan çıkardığınız ve kullandığınız kitapları masaların üzerine bırakınız. Raflara yerleştirmeye çalışmayınız.
 • Lütfen kütüphanenin açılış ve kapanış saatlerine riayet ediniz.
 • Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereğince kütüphane materyallerinin tamamının kopyalanıp çoğaltılması kesinlikle yasaktır. Bu kurala uyma yükümlülüğü kullanıcının kendisine aittir.
 • Kütüphane içerisindeki araç, malzeme ve mobilyaların yerleri izinsiz değiştirilmemelidir.
 • Bina tahliyesi veya başka herhangi bir acil durum olması halinde kütüphane personelinin talimatlarına uygun hareket edilmelidir.

İLETİŞİM

İstanbul Rumeli Üniversitesi Kütüphanesi

Yeni Mahalle Mehmet Silivrili Caddesi No:38 Silivri/İstanbul

Tel: 0212 866 01 04

e-posta: kutuphane@rumeli.edu.tr

HİZMET VE OLANAKLAR

ÖDÜNÇ ALMA

Ödünç ve İade Politikası

 • İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin tüm öğrenci, öğretim üyesi ve idari personeli doğrudan kütüphaneye üye kabul edilir ve ödünç kitap alabilirler.
 • Ödünç işlemleri kütüphane girişinde bulunan bankoda, görevli personel tarafından yapılır.
 • Ödünç verme işlemleri sırasında muhakkak üniversite kimliği gösterilmesi gerekmektedir.
 • İstanbul Rumeli Üniversitesi öğrencileri, öğretim üyeleri ve idari personeli dışındaki kullanıcılar ödünç kitap alamaz, kütüphane kaynaklarından yalnızca kütüphane içerisinde yararlanabilirler.
 • Danışma kaynakları, süreli yayınlar ve basılı olmayan tezler ödünç verilemez.
 • Öğretim üyeleri 4 hafta, Öğrenciler ise 2 hafta süre ile ödünç yayın alabilir.
 • Öğretim üyeleri bir defada en fazla 5, öğrenciler ve idari personel ise 2 kitap ödünç alabilir. Kullanıcı istediği takdirde 1 hafta daha uzatma işlemi yapılmaktadır.
 • Kütüphaneden başkası adına ödünç yayın alınamaz.
 • Kütüphane gerekli gördüğü hallerde, iade tarihini beklemeksizin, yayını geri çağırma hakkına sahiptir
 • Üyeler ödünç aldıkları yayını gününde iade etmelidir. İade tarihinin aşılması durumunda kullanıcı grubu ve kaynak türüne göre ceza uygulanır.
 • Üyeler kimlik ve iletişim bilgilerinde bir değişiklik olması durumunda kütüphaneye bilgi vermek zorundadırlar.
 • Üyeler mezuniyetlerinde veya herhangi bir nedenle okulla ilişiklerinin kesilmesi durumunda ödünç aldıkları yayınları kütüphaneye iade ederek, kütüphaneden "ilişiği yoktur" belgesi almak zorundadırlar.
 • Üyeler ödünç aldıkları yayınlara 0212 866 01 01 (dahili 0104) nolu telefondan da uzatma işlemi yaptırabilir.

REFERANS HİZMETİ

Referans hizmetleri, kütüphane kaynaklarının etkin biçimde kullanılmasını sağlamak amacıyla kullanıcıların kütüphane kaynaklarına ve hizmetlerine yönlendirilmesidir. Bu hizmet kapsamda kullanıcılarımıza yüz yüze veya telefon ve e-posta aracılığı ile hizmet verilmektedir.

Referans hizmeti almak için 0212 866 01 01 (dahili 0104) numaralı telefonu arayabilir veya kutuphane@rumeli.edu.tr adresine e-posta gönderebilir ya da “kütüphaneciye sorun” sekmesindeki formu doldurarak bizlere ulaşabilirsiniz

GRUP ÇALIŞMA ODALARI

Kütüphanemizde bulunan grup çalışma odaları araştırma yapmak, ders çalışmak ve sosyal kulüp çalışmaları için kullanılabilir.

Odalara, danışman kütüphaneciye başvurarak rezervasyon yapılmalıdır.

Grup Çalışma Odalarının Kullanım Kuralları

 • Kullanım öncesi rezervasyon yaptırmak zorunludur.
 • Odalar en az 3 kişiden oluşan grupların kullanımı içindir.
 • Rezervasyon yapan kullanıcı, rezervasyon saatinde oda anahtarını teslim almalıdır. Rezervasyon saatini 15 dakika geçiren grubun rezervasyonu iptal edilir.
 • Odaların kullanım süreleri azami 2 saatle sınırlıdır. Talep olmaması halinde süre uzatılabilir.
 • Odalarda yüksek sesle ve diğer kütüphane kullanıcılarını rahatsız edecek şekilde çalışmaktan kaçınılmalıdır.
 • Kütüphane ortak kullanım alanları için geçerli tüm kurallar, grup çalışma odaları için de geçerlidir.
 • Kullanım sonrası oda anahtarının sorunsuz bir şekilde kütüphane personeline teslim edilmesi rezervasyonu yapan kullanıcının sorumluluğundadır.
 • Grup çalışma odalarında da çöpler çöp kutularına atılmalı ve sandalyeler düzenli bir şekilde bırakılmalıdır.
 • Tüm sorun ve önerileriniz için lütfen danışman kütüphaneciyle iletişime geçiniz.

ABONE VERİ TABANLARI

Academic Search Complete Academic Search Complete; bankacılık, finans, medya, hukuk, tarih, siyaset bilimi, sosyoloji ve diğer sosyal bilimler konularında 9.100'den fazla tam metin (full text) dergiye online erişim sağlamaktadır.
Business Source Complete ABusiness Source Complete; yönetim bilimleri, ekonomi, finans, uluslararası finans konularında 3.840 adet tam metin (full text) dergi, 25.223 adet tam metin kitap ve ülke raporları, şirket profilleri, pazar araştırma raporları gibi kaynaklara online erişim sağlamaktadır.
DynaMed DynaMed; araştırma kaynakları sınırlı ve doğrudan tanı ve tedaviye yönelik bir sistematikle hazırlanmış, hastalıklar ve tadavileri ile ilgili en güncel bilgileri kullanıma sunan, kanıta dayalı bir tıp tıp veri tabanıdır.
Applied Science & Business Periodicals Retrospective Index Applied Science & Business Periodicals Retrospective, 1913-1983 döneminde yayınlanmış olan 2,000’den fazla yayını indeksleyen yaşam bilimleri ve iktisadi idari bilimler alanındaki temel indekslerden biridir
Education Index Retrospective Education Index Retrospective; yetişkin eğitimi, sürekli eğitim, okur yazarlık standartları, çok kültürlü/etnik yapılı eğitim, öğretim yöntemleri ve daha pek çok konuda 800'den fazla süreli yayın, almanak dizini ve aralarında kitap incelemeleri de bulunan yaklaşık 850.000 makaleden alıntılar içeren bir veri tabanıdır.
Humanities & Social Sciences Index Humanities & Social Sciences Index; 1907-1984 yıllarına ait sosyal bilimler, beşeri bilimler, ahlak, toplum vb konularda dergilere, alıntılara, kitap eleştirilerine erişim sağlamaktadır.
Emerald Premier eJournal Emerald Premier eJournal; Mühendislik, işletme, iktisat, finans ve beşeri bilimler alanlarında 15 başlık altında toplanmış 309 adet dergiye erişim sağlamaktadır.
IEE IEE; Elektrik-elektronik mühendisliği, bilgisayar bilimleri, uygulamalı fizik ve biyomedikal/biyoteknoloji alanlarında 413 dergi, 1220 konferans serisi ve 3341 standarda tam metin erişim sağlamaktadır.
iThenticate iThenticate; Akademik çalışmaların değerlendirilmesi için kullanılan (öğrenci ödevleri ve tezler hariç) intihal analiz programıdır. Erişim için lütfen Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı ile iletişime geçiniz.
OVID-LWW Lippincott Williams & Wilkins (LWW) tıp alanında dünyanın önde gelen yayınevlerinden biridir. Sağlık alanındaki profesyoneller ve öğrenciler için gerekli olan temel bilgileri, elektronik ortamda OVID platformu aracılığı ile kullanıma sunmaktadır.
Science Direct SCİVerse ScienceDirect; Bilim, teknoloji ve tıp alanlarında 14.000’den fazla elektronik kitap ve 2.500’den fazla elektronik dergi başlığı içeren Elsevier’in hakemli tam metin veri tabanıdır.
Scopus Scopus; Bilim, teknik, tıp, sanat, sosyal ve beşeri bilimler konularını kapsayan dergilerden 33 milyon özete erişim sağlayan, 5000'den fazla yayıncıdan 20.000'i hakemli olmak üzere 21.000 akademik dergiyi indeksleyen özet ve atıf veri tabanıdır.
Taylor & Francis Taylor & Francis; finans, ekonomi, eğitim, bilgisayar bilimleri, matematik, iletişim, hukuk, tarih, siyaset bilimi, sosyoloji ve diğer sosyal bilimler konularında 2.173 adet derginin eski ve güncel sayılarına erişim sağlamaktadır.
Web of Science Web of Science; Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler alanlarındaki bilimsel dergilerde yayımlanan makaleleri ve bu makalelerin atıflarını dizinleyen bibliyografik/atıf veri tabanıdır.
SpringerLink Yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, yer bilimi, psikoloji, felsefe, ekonomi, eğitim, matematik, tıp, istatistik, hukuk, enerji, fizik ve mühendislik alanlarındaki 2248 dergi ve 483 açık erişimli dergiye erişim sağlar.

AÇIK ERİŞİM VERİ TABANLARI

ULAKBİM Hukuk Veri Tabanı Türkiye’de üretilen süreli yayınlarda bulunan Türkçe ve diğer dillerdeki hukuk ile ilgili özgün araştırma ve derleme yazılarını içerir
ULAKBİM Mühendislik ve Temel Bilimler Veri Tabanı 1992′den günümüze Temel ve Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik alanlarında Türkiye’de yayınlanan dergileri içeren veri tabanı, alanındaki araştırmacılara ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır.
ULAKBİM Sosyal Ve Beşeri Bilimler Veri Tabanı 2002 yılından itibaren Web’den erişime açık olan SBVT, ülkemizdeki sosyal ve beşeri bilimler alanındaki araştırmacılara ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır. Veri tabanı 28 ayrı konu başlığı altında Türkiye’de yayımlanan süreli yayınları içermektedir
ULAKBİM Tıp Veri Tabanı 1996 yılından bu yana Web’den kullanıcıların erişimine açık olan Tıp Veri Tabanı, Sağlık Bilimleri (Tıp, Dişhekimliği, Eczacılık, Hemşirelik vd.) alanında Türkiye’de yayımlanan süreli yayınlarda bulunan Türkçe ve diğer dillerdeki makaleleri kapsamaktadır. Veri tabanı, sağlık bilimleri alanında çalışan araştırmacılara, konuyla ilgili ulusal literatüre hızlı ve etkin erişim sunmayı amaçlamaktadır
ULAKBİM Yaşam Bilimleri Veri Tabanı Ülkemizde Tarım, Ormancılık, Veterinerlik, Hayvancılık ve Biyoloji alanlarında yayınlanan dergileri içermektedir
T.C. Resmi Gazete Resmi gazete
National Academies Press National Academies Press: ABD Ulusal Bilimler Akademisi, Ulusal Mühendislik Akademisi, Tıp Enstitüsü ve Ulusal Araştırma Konseyi raporlarını mümkün olduğunca geniş bir kitleye dağıtmak amacıyla hareket etmektedir. Bilim ve sağlık politikası ile ilgili önemli konularda güvenilir bilgiler içeren, tıp, mühendislik ve bilim konularında geniş bir yelpazede 200’den fazla kitap yayınlamaktadır.
Open Humanities Press Misyonu; dünya çapında serbestçe kullanılabilir çağdaş eleştirel düşünce konusunda lider çalışmalar yapmak olan Open Humanities Press, kolektif bir uluslararası açık erişim yayıncıdır. İnsan bilimleri alanında; kitap, dergi, vb. yayınları açık erişimli sunmaktadır.
arXiv Fizik, Matematik, Bilgisayar Bilimleri, Sayısal Biyoloji, Kantitatif Finans ve İstatistik konularında açık erişim 875.424 e-dergiyi içermektedir. arXiv Cornell Üniversitesi Kütüphanesi, Simons Vakfı ve üye kurumlar tarafından finanse edilmektedir.
DOAJ Directory of Open Access Journals Amacı; açık erişimli bilimsel ve akademik dergilerin kullanım kolaylığı ve görünürlüğünü artırmak,böylelikle bu dergilerin kullanımını ve etkisini arttırmayı teşvik etmektir.İçerik: 9.922 Dergi, 5.573 Makale düzeyinde dergi aranabilir. 120 Ülke 1.510.652 Makale
DOAB Directory of Open Access Books Temel amacı açık erişim kitapların keşfedilebilirliğini arttırmaktır. Bu dizin; açık erişim ve akademik standartlara uymak koşuluyla; açık erişim ve akademik, hakemli kitap yayınlayan tüm yayıncılara açıktır
Google Books Tüm dünyadan kitaplar içermektedir. Telif hakkı kapsamı dışında kalan ve Google’un yayıncısından izin aldığı ücretsiz olarak okunabilecek milyonlarca kitap bulunmaktadır.
OAPEN Özellikle Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanında serbestçe erişilebilir açık erişim kitapları içermektedir. Kalite kontrollü açık erişim kitap koleksiyonu oluşturmak için yayıncılar ile çalışmakta ve yaygınlaştırma, kalite güvencesi ve dijital koruma alanlarında yayıncılar, kütüphaneler ve fon sağlayıcılara hizmet sunmaktadır.
Open Library Kütüphanelerarası ödünç kitap alabilme ve dünya klasik edebiyatından 1.000.000’dan fazla ücretsiz e-kitaba tam metin erişim mümkündür. Ödünç kitap alabilmek için hesap oluşturmak gerekmektedir
Planet eBook 80’in üzerinde klasik edebiyat kitabına ücretsiz erişmek mümkündür
Project Gutenberg 42.000’in üzerinde ücretsiz e-kitap sunan gönüllü odaklı ortak bir projedir. Kitaplar öncelikle ABD’de telif hakları dışında kalan eski eserleri içermektedir. Ayrıca bazı ses kayıtlarını da içermektedir. Birçok başlık ePub veya kindle formatında e-kitap okuyucu cihazlara indirilebilmektedir.
DART-Europe 27 Avrupa Ülkesinden 541 üniversitenin 420.000 civarı açık erişim araştırma tezine erişim imkanı sağlamaktadır. DART Europe, Avrupa araştırma tezlerine küresel erişimi geliştirmek üzere birlikte çalışan araştırma kütüphaneleri ve kütüphane konsorsiyumlarının bir ortaklığıdır.
PQDT Open Tez yazarları tarafından, açık erişim olarak yayınlanması yönünde seçilmiş olan tezlere tam metin erişim imkanı sağlar. ProQuest's UMI Dissertation Publishing tarafından sunulan birhizmettir.
E-PRINT Network Araştırma bulgularının iletilmesi niyetiyle araştırmacılar tarafından elektronik üretilen ve paylaşılan bilimsel ve profesyonel çalışmaları içermektedir. E-Print Network dünya çapında 31.797’nin üzerinde web sitesi ve veritabanı için kapı görevi görmektedir. Kimya, biyoloji ve yaşam bilimleri, malzeme bilimi, nükleer bilimler ve mühendislik, enerji araştırma, bilgisayar ve bilgi teknolojileri gibi konularda dahil olmak üzere, öncelikle fizik, temel ve uygulamalı bilimlerde 5 milyondan fazla e-dergiyi içermektedir.
OpenDOAR -The Directory of Open Access Repositories Kurumsal açık arşiv sitelerinin listesini verir ve içeriklerinde toplu arama yapar.
RePEc (Research Papers in Economics) Ekonomi alanında tam metin elektronik yayınları sunan açık erişim kaynağıdır.
Online Courses Yale, MIT, Stanford, Harvard ve Michigan gibi dünyanın önde gelen üniversitelerinden açık online dersler. Harvard, Princeton ve MIT'ten profesörlere ait ders notları, videolar, sesli konferanslar, açık üniversite derslerinden oluşan bir koleksiyonu içeren kapsamlı ve ücretsiz bir kaynaktır. Hem eğitimini ilerletmek isteyenler için güçlü, tamamlayıcı bir kaynak hem de ek eğitim konuları araştıran ve üniversite düzeyinde ders olarak nelerin sunulabileceğini görmek isteyenler için bir kaynak niteliğindedir. E-mail adresi ile bir hesap oluşturmak suretiyle, istenilen konu başlıkları seçilebilir ve ders listesi oluşturulabilir.
Marmara Üniversitesi Nadir Eserler Koleksiyonu 1964 Yazma Eser, 6781 Eski Harfli Basma Eser, 581 Latin Harfli Nadir Eser, 715 Cilt Süreli Yayın olmak üzere toplam 1.721.000 sayfadan oluşan dijital koleksiyon
Ankara Üniversitesi Dergileri Veri Tabanı Ankara Üniversitesi tarafından yayınlanan dergiler yer almaktadır.
Ankara Üniversitesi e-kitaplar Veri Tabanı Ankara Üniversitesi tarafından yayınlanan kitaplar yer almaktadır.

E-DERGİLER

ADALET DERGİSİ http://www.yayin.adalet.gov.tr/adaletdergisi/Default.aspx
AİLE VE TOPLUM http://ailetoplum.aile.gov.tr/yayinlar/indirilebilir-yayinlar/aile-ve-toplum-dergisi
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ İKTİSADİ VE İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ DERGİSİ http://iibf.akdeniz.edu.tr/fakulte-dergisi/arsiv/
ALEVİLİK ARAŞTIRMALARI DERGİSİ http://www.aadergisi.com/arsiv.html
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BİLİM VE TEKNOLOJİ DERGİSİ- Uygulamalı Bilimler ve Mühendislik http://dergipark.gov.tr/aubtda
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BİLİM VE TEKNOLOJİ DERGİSİ- B Teorik Bilimler http://dergipark.gov.tr/aubtdb
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BİLİM VE TEKNOLOJİ DERGİSİ- C Yaşam Bilimleri Dergisi http://dergipark.gov.tr/aubtdc
ANAYASA MAHKEMESİ KARARLAR DERGİSİ http://www.anayasa.gov.tr/icsayfalar/yayinlar/kararlardergisi.html
ANKARA BAR REVİEW http://www.ankarabarosu.org.tr/siteler/2012yayin/dergi/ankara-bar-review.html
ANKARA AVRUPA ÇALIŞMALARI DERGİSİ http://ataum.ankara.edu.tr/sayilar/
ANKARA ÜNİVERSİTESİ SİYASAL BİLGİLER FAKÜLTESİ DERGİSİ http://dergiler.ankara.edu.tr/detail.php?id=42

Kütüphaneciye Sor