İstanbul Rumeli Üniversitesi

Geleceğinize imzamızı atıyoruz

Haberler

İstanbul Rumeli Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Politikaya Dikkat Çekti…

İstanbul Rumeli Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Politikaya Dikkat Çekti…

İstanbul Rumeli Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Kulübü ile Politika ve Düşünce Kulübü “Toplumsal Cinsiyet ve Politika”ya üniversitenin amfisinde yapılan bir konferans ile dikkat çekti.

Konferansa Rektör Yardımcısı ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Mucip Gökçen, Rektör Yardımcısı ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Erdal Kerey, Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral ile çok sayıda akademisyen ve öğrenci katıldı.

Cinsiyete biyolojik olarak doğuştan sahip olduğumuzu ancak toplumsal cinsiyetin yaşadığımız toplum içerisindeki kültür tarafından bizlere aktarıldığını ifade eden İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Sezer Ateş Ayvaz, kadınlarla ilgili toplumsal veriler üzerinde durdu ve 2017'nin ilk iki ayındaki kadın cinayetlerinin (67 kadın) biraz abartılı bir ifade ile bir cinsin diğeri üzerindeki soykırımı olarak nitelenebileceği belirtti.

İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Araştırma Görevlisi Sinem Yüksel Çendek ise toplumsal cinsiyetin ne olduğu, söylemlerle toplumsal cinsiyetin ve toplumsal düşünüşün nasıl şekillendiği konusunda farkındalık yaratmak, 'söylemek yapmaktır' deyişinden yola çıkarak ne konuştuğumuza dikkat etmemiz gerektiği üzerinde durdu. Feminizmin uluslararası ilişkilerdeki yerine ve uluslararası ilişkilerin erkek egemen bir alan olduğuna da değinen Çendek,  “Karşıtlıkların birbirini beslemesinden dolayı maskülinitenin, feminen olarak inşa edilen bir 'öteki'ne ihtiyaç duyması, bu yüzden erkeğin toplumdaki egemen rolü kadının korunaksızlığına bağlıdır.” dedi.

Tüm Haberler