İstanbul Rumeli Üniversitesi

Geleceğinize imzamızı atıyoruz

Haberler

2016-2017 YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

2016-2017 YÜKSEKÖĞRETİM AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİ CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ…

Türk Yükseköğretim tarihinde “ilk kez” üniversitelerin akademik yılı açılış töreni 18 Ekim 2016 günü Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde gerçekleştirildi.

Törene İstanbul Rumeli Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Salih Aynural, Rektör Yardımcısı ve Mühendislik-Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlyas Erdal Kerey, Rektör Yardımcısı ve İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Mucip Gökçen, Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Oğuz Özyaral, Ameliyathane Hizmetleri Programı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Tonbul, Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Süleyman Özmen katıldı.

Törende konuşan YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç, konuşmasına bugünün, yükseköğretim tarihinde müstesna bir gün olduğunu belirterek yükseköğretimin akademik yıl açılışının ilk defa üniversite boyutundan ulusal boyuta taşındığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ve devlet erkânının huzurunda gerçekleştiğini ifade ederek başladı.

Türkiye’nin birlik ve beraberliğe daha çok ihtiyaç duyduğu bugünlerde, bütün üniversiteleri, millet ve devlet birliğinin, dirliğinin sembolü olan bu Külliye’de bir araya getirmenin kendileri için tarihi bir anlam taşıdığını dile getiren Saraç, Türkiye akademisine ve yeniden yapılanma sürecinde “Yeni YÖK” e güç katan ve bunu teşvik eden açılış için teşekkür etti.

Yükseköğretim Kuruluna tüm üniversitelerin katılımıyla akademik yıl açılış töreni düzenlediği için tebriklerini ileterek başlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açılış töreninin bir ilk olduğunu, her yıl devam ederek geleneksel bir hal alacağını inandığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gelinen noktada üniversite sayıları ile öğretim elemanı ve öğrenci sayılarıyla yükseköğretimde yatay büyümede hedeflere ulaşıldığını, artık dikkatleri dikey büyümeye çevirmek gerektiğini belirterek bunun için YÖK’ten bağımsız ve şeffaf bir “Kalite Kurulu” oluşturulmasını beklediğini söyledi.

Konuşmaların ardından YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, kendisinin yayına hazırlamış olduğu Osmanlı döneminde yaşamış ve dini ilimler, edebiyat, tarih, tıp, matematik, geometri, mimarlık ve musiki gibi alanlarda eserler vermiş bilim insanlarını tanıtan Mehmet Tahir’in “Osmanlı Müellifleri” adlı üç ciltlik eseri hediye etti.

Tüm Haberler