İstanbul Rumeli Üniversitesi

Geleceğinize imzamızı atıyoruz

Haberler

SİLİVRİ’DE LİSANS EĞİTİMİNDE YENİ BİR KURUM: İstanbul Rumeli Üniversitesi

SİLİVRİ’DE LİSANS EĞİTİMİNDE YENİ BİR KURUM: İstanbul Rumeli Üniversitesi

Salih Aynural’ı tanıyabilir miyiz?

1962 yılında Konya’nın şirin bir ilçesi olan Akşehir’de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi İstanbul Bahçelievler’de tamamladım. 1984 senesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldum. 1986 senesinde aynı fakültede araştırma görevlisi olarak göreve başladım. 1989’da doktoramı tamamladım. Aynı yıl doktora sonrası araştırmalar yapmak üzere ABD’ye gittim. Sekiz ay Colombia Üniversitesi’nde çalışmalar yaptım. 1994 senesinde Doç. Dr., 2000’de Prof. Dr. unvanlarına hak kazandım.1995 senesinde tekrar ABD’ye gittim ve bir yıl Colombia Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundum. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi’ne Dekan olarak geçtim. Bu Üniversitede 7 yıl Dekanlık, 3 yıl Rektör Yardımcılığında bulundum. Aynı zamanda bu üniversitenin Türk Dünyası Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Başkanlığı’nı uzun yıllar sürdürdüm. 2007 yılında Başbakanlık Etik Kurulu Üyeliğine atandım. Bununla birlikte Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti, Türkiye Kırgızistan Manas Üniversitesi Denetim Kurulu Üyeliklerinde bulundum. 2011 senesinde Türkiye ile Kazakistan’ın ortaklaşa kurdukları Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne Rektör olarak atandım. 2015 yılının Mayıs ayından itibaren ise İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin Kurucu Rektörü olarak göreve devam etmekteyim. Bu görevimle birlikte halen Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yüksek İstişare Kurulu, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu, Beyazay (Engelliler) Derneği Genel Koordinasyon Kurulu üyeliklerini sürdürmekteyim.

 

Üniversitenizin kuruluş hikâyesini bizlere anlatabilir misiniz?

Üniversitemiz, Balcı Ailesi’nin kurmuş olduğu vakfın çalışmaları sonucunda 23 Nisan 2015 yılında resmi olarak kurulmuştur. Yerleşkesi Silivri’de olan üniversitemiz ilk yılında öğrenci almak için derhal çalışmalarına başlamış; gerek fiziki altyapı gerekse bazı bölümlerin açılması hususunda gerekenler ivedilikle yapılmış ve üniversitemiz YÖK denetiminden de geçerek eğitim ve öğretime hazır hale getirilmiştir. İlk senemizde iki yıllık Meslek Yüksek Okulumuzda; Çocuk Gelişimi, Bilgisayar Programcılığı, Grafik Tasarımı, Adalet, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Patoloji, Diyaliz, Radyoterapi, Odyometri, Fizyoterapi ve Ağız ve Diş Sağlığı olmak üzere 15 programla; Lisansta ise, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleriyle eğitim öğretime başlanmıştır. Üniversitemiz ilk yılında %76 dolulukla yedi yüz öğrenciye ulaşmıştır.

Hayalinizdeki üniversite olgusu nedir? Bu hayalinizi İstanbul Rumeli Üniversitesi’nde gerçekleştirebiliyor musunuz?

Öncelikle üniversitemizi kurumsal bir yapı haline getirerek kurum kültürünü oluşturmak en büyük hayalimiz. Kurumsallıktan kastım; öğrencilerimizin, idari ve akademik kadrolarımızın huzurlu bir ortamda, birbirlerine karşı saygı ve hoşgörü çerçevesinde, fikirlerini ve düşüncelerini rahat bir şekilde ifade edebilecekleri, akademik havada ilmi çalışmalarını yapabilecekleri, en önemlisi üniversitelerine aidiyet hissedecekleri ve sahip çıkacakları bir çalışma ortamının oluşturulmasıdır. Üniversite ortamında huzur ve düşünce özgürlüğü, olmazsa olmazımızdır. Tabii ki gerçek ve kalıcı bir üniversite; kaliteli, nitelikli eğitimi ve bilimsel araştırmayı ön planda tutan, uluslararası saygın dergilerde bilimsel yayın yapan, dünyadaki değişimleri, yenilikleri ve teknolojiyi takip edip ona ayak uydurabilen üniversitedir. Dolayısıyla üniversitemiz Mütevelli heyetiyle, Rektörlük yönetimiyle kalıcı bir üniversite olmayı hedeflemektedir. Nitekim ilk yılımızda bu hedefler doğrultusunda gerek fiziki altyapısı, sosyal imkanları, donanımlı ve zengin kütüphane ve laboratuvarlarıyla, en önemlisi sahasında yetkin öğretim elemanları ile hedefleri doğrultusunda başlangıç yapan bir üniversite durumundayız. Dolayısıyla, bu başlangıçla hayallerimizi gerçeğe dönüştürmenin de adımını atmış bulunuyoruz.

Biz üniversite yönetimi olarak; kaliteli eğitimin öğrencilerimizin yüzde yüz bildikleri Türkçe ile yapılacağına inanıyoruz. Yabancı dil öğretmenin başka, yabancı dil ile eğitimin başka olduğunu söylüyoruz. Nitekim liselerimizden mezun olan öğrencilerimizin %90’ına yakını üniversitelere İngilizceleri vasatın altında geliyor ve bu öğrencilerden İngilizce bölümleri kazananlar bir yıl İngilizce hazırlık görüyor. Bu bir yılın sonunda öğrencilerin çoğunluğu ortalama %25 civarında İngilizce öğreniyor ve birinci sınıfa başlıyor.  Hocalarımızın İngilizce ortalaması ise yaklaşık %75 seviyesinde; şimdi sizlere soruyorum %25 İngilizce bilen öğrencilere, ortalama %75 İngilizceyle ders anlatan hocalarla ne verebilirsiniz? Üstelik bu öğrencilerin çok büyük bir kısmı mezun olurken ancak %50 civarlarında İngilizce öğrenebiliyor ve çoğunluğu da İngilizce konuşamıyor. Dolayısıyla İngilizce eğitimle çeyrek bilim, ilim ve yarım İngilizce öğrenen öğrenciler yetiştiriyoruz.  Kısacası eğitimle İngilizce öğretme uğruna yüz binlerce gencimizi mahvediyoruz. Bu nedenle biz İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak daha kaliteli öğrenim için güzel Türkçemiz ile eğitim yapmayı ilke edindik ancak yabancı dil öğrenmenin ve öğretmenin çok önemli olduğunun da bilinciyle hiçbir üniversitede uygulanmayan bir ilki başlattık. Lisans öğrencilerimize dört yıl boyunca haftada 10 saat, gramere boğulmadan Pratik İngilizce dersleri vermeye başladık. Öğrencilerimiz bu şekilde gayet iyi anladıkları Türkçe ile kaliteli eğitim görecekler, aynı zamanda mezun olurken rahatlıkla İngilizce konuşabilecek seviyeye geleceklerdir. Bu da bizim gerçekleştirmeyi hayal ettiğimiz ve ilk yılımızda uygulamaya koyduğumuz önemli bir hedeftir. Bu uygulamayla birçok üniversiteye model olacağımıza yürekten inanıyorum.

Sizce neden İstanbul Rumeli Üniversitesi?

Yukarıda ifade ettiğimiz hayallerimiz ve hedeflerimizin ve de ilk yılımızda gerçekleştirdiklerimizin niçin İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin tercih sebebi olduğunu gayet güzel izah ettiğini sanıyorum. Bu arada; ben iyi bir eğitim almak, güzel bir kariyer yapmak istiyorum diyen öğrencilere üniversitemizin büyük fırsatlar yaratacağına da eminim.

Üniversitenizin Silivri’yi tercih etme gerekçeleri nelerdir. İstanbul Rumeli Üniversitesi Silivri ile bütünleşebildi mi?

Silivri hem İstanbul içinde hem de Trakya bölgesine çok yakın bir ilçemiz. Üstelik bu bölge eğitimi ön planda tutan, eğitim düzeyi daha yüksek olan bir bölge dolayısıyla kaliteli eğitim yapan bir vakıf üniversitesinin bu bölgede daha rahat gelişip büyüyebileceği düşünülerek tercih edilmiştir. Size açık ve net bir şekilde şunu söyleyebilirim. İstanbul’da hiçbir üniversite ilk yılında bulunduğu ilçe ile İstanbul Rumeli Üniversitesi gibi bütünleşebilmiş değildir. Biz üniversite olarak, çok kısa zamanda Silivri’nin bütün kurumlarıyla ve halkla yakın bir ilişkiye geçtik. Üniversitemizin birçok faaliyetlerini Silivri halkıyla paylaştık. Üniversite yönetimi olarak halkın üniversiteyi benimsemesini ve sahip çıkmasını çok önemsedik. Üniversitemizin kapısı her zaman halkımıza açık olmuş ve bundan sonra da olmaya devam edecektir. Bu nedenle halkın üniversitemizi benimsediğini yakinen hissedebiliyoruz.

Önümüzdeki yıllarda üniversitenin gelişimi için hangi projeleri hayata geçirmeyi düşünüyorsunuz?

Üniversitemiz bu yıl büyük bir atağa kalktı. Gelecek eğitim ve öğretim yılımızda Lisansta; Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimarlık, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Psikoloji, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümlerine; Ön lisansta ise; Aşçılık, Diş Protez Teknolojisi, Elektronörofizyoloji, İç Mekân Tasarımı, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Sivil Havacılık İşletmeciliği, Sosyal Hizmetler, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Spor Yönetimi ve Uçak Teknolojisi Programlarına öğrenci alacağız. Aynı zamanda geçen seneki bazı ön lisans programlarının ikinci öğretimlerini de başlatacağız. Bu yıl dört yıllık Sağlık Yüksek Okulumuz Bakanlar kurulundan geçti. YÖK’ten bazı bölümlerin kuruluşu onaylanırsa söz konusu bölümlere de öğrenci almış olacağız. Hedefimiz gelecek eğitim ve öğretim yılında 2500-3000 öğrenci seviyesine ulaşmaktır. Biz üniversite olarak yerleşkemizin Silivri’de olmasını ve burada gelişmesini arzuluyoruz. Bu konuda Silivri Belediyesi’nin özellikle Değerli Başkanımız Özcan Işıklar’ın, Kaymakamlığımızın ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün desteklerini hep arkamızda hissediyoruz. Yakın zamanda Teknokent kurma çalışmalarına başlamak, Silivri ve çevresinde üniversite-sanayi işbirliğinin sağlam temellerini atmak istiyoruz. Üniversitemizin bir amacı da sadece bilimsel çalışma yapmak değil, yapılan bilimsel çalışmaları sanayicilerimizle ortaklaşa patente dönüştürerek onların istifadesine sunmak olacaktır.

Bu vesileyle kaliteli eğitim almak, yarınlara daha güvenle bakmak isteyen öğrencileri üniversitemizi tercih etmeye bekliyoruz.

 

Tüm Haberler