İstanbul Rumeli Üniversitesi

Geleceğinize imzamızı atıyoruz

Haberler

Rektörümüz Güzelşehir Life Dergisi'ne üniversitemizi anlattı

Rektörümüz Güzelşehir Life Dergisi'ne üniversitemizi anlattı

 T.c. İstanbul Rumeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Aynural

 

1962 yılında Konya’nın şirin bir ilçesi olan Akşehir’de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi İstanbul Bahçelievler’de tamamladım. 1984 senesinde İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldum. 1986 senesinde aynı fakültede araştırma görevlisi olarak göreve başladım. 1989’da doktoramı tamamladım. Aynı yıl doktora sonrası araştırmalar yapmak üzere ABD’ye gittim. Sekiz ay Colombia Üniversitesi’nde çalışmalar yaptım. 1994 senesinde Doç. Dr., 2000’de Prof. Dr. unvanlarına hak kazandım.1995 senesinde tekrar ABD’ye gittim ve bir yıl Colombia Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak bulundum. 2000 yılında İstanbul Üniversitesi’nden Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü İşletme Fakültesi’ne Dekan olarak geçtim. Bu Üniversitede 7 yıl Dekanlık, 3 yıl Rektör Yardımcılığında bulundum. Aynı zamanda bu üniversitenin Türk Dünyası Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Merkezi Başkanlığı’nı uzun yıllar sürdürdüm. 2007 yılında Başbakanlık Etik Kurulu Üyeliğine atandım. Bununla birlikte Uluslararası Saraybosna Üniversitesi ve Plato Meslek Yüksekokulu Mütevelli Heyeti, Türkiye Kırgızistan Manas Üniversitesi Denetim Kurulu Üyeliklerinde bulundum. 2011 senesinde Türkiye ile Kazakistan’ın ortaklaşa kurdukları Ahmet Yesevi Üniversitesi’ne Rektör olarak atandım. 2015 yılının Mayıs ayından itibaren ise İstanbul Rumeli Üniversitesi’nin kurucu Rektörü olarak göreve devam etmekteyim. Bu görevimle birlikte halen Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yüksek İstişare Kurulu, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği Yönetim Kurulu, Beyazay (Engelliler) Derneği Genel Koordinasyon Kurulu üyeliklerini sürdürmekteyim.

T.C. İstanbul Rumeli Üniversitesi

Üniversitemiz, 23 Nisan 2015 yılında resmi olarak kurulmuştur. Yerleşkesi Silivri’de olan üniversitemiz ilk yılında öğrenci almak için derhal çalışmalarına başlamış; gerek fiziki altyapı gerekse bazı bölümlerin açılması hususunda gerekenler ivedilikle yapılmış ve üniversitemiz YÖK denetiminden de geçerek eğitim ve öğretime hazır hale getirilmiştir. İlk senemizde iki yıllık Meslek Yüksek Okulumuzda; Çocuk Gelişimi, Bilgisayar Programcılığı, Grafik Tasarımı, Adalet, Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, Patoloji, Diyaliz, Radyoterapi, Odyometri, Fizyoterapi ve Ağız ve Diş Sağlığı olmak üzere 15 programla; Lisansta ise, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümleriyle eğitim öğretime başlanmıştır. Üniversitemiz ilk yılında %76 dolulukla yedi yüz öğrenciye ulaşmıştır.

Üniversitemiz, fiziki altyapısıyla, sosyal imkanlarıyla, donanımlı ve zengin kütüphane ve laboratuvarları ile en önemlisi sahasında yetkin öğretim elemanlarıyla kaliteli eğitimi ön planda tutan bir anlayışa sahiptir. Bu anlayışımızı çok şükür ilk yılımızda büyük ölçüde gerçekleştirmiş durumdayız. İstanbul Rumeli Üniversitesi; her geçen yıl kalite anlayışını, geliştirerek devam ettirecektir. Çünkü biz; İstanbul Rumeli Üniversitesi eşittir “kalite” algısını önce Türkiye’de daha sonra dünyada yaymak istiyoruz. En büyük şansımız, Mütevelli Heyet Başkanımız ve Üyelerinin; üniversitemizin gerçek vakıf anlayışıyla yönetilmesi ve vakıf amaçlarına uygun eğitim verilmesi hususunda gösterdikleri hassasiyettir.

Biz, kaliteli eğitimin, öğrencilerimizin yüzde yüz bildikleri Türkçe ile yapılacağına inanıyoruz. Yabancı dil öğretmenin başka, yabancı dil ile eğitimin başka olduğunu savunuyoruz.  Nitekim liselerimizden mezun olan öğrencilerimizin %90’ına yakını üniversitelere İngilizceleri vasatın altında geliyor ve bu öğrencilerden İngilizce bölümleri kazananlar bir yıl İngilizce hazırlık görüyor. Bu bir yılın sonunda öğrencilerin çoğunluğu ortalama %25 civarında İngilizce öğreniyor ve birinci sınıfa başlıyor. Hocalarımızın İngilizce ortalaması ise yaklaşık %75 seviyesinde; şimdi sizlere soruyorum %25 İngilizce bilen öğrencilere, ortalama %75 İngilizceyle ders anlatan hocalarla ne verebilirsiniz? Üstelik bu öğrencilerin çok büyük bir kısmı mezun olurken ancak %50 civarlarında İngilizce öğrenebiliyor ve çoğunluğu da İngilizce konuşamıyor. Dolayısıyla İngilizce eğitimle çeyrek bilim, ilim ve yarım İngilizce öğrenen öğrenciler yetiştiriyoruz.  Kısacası eğitimle İngilizce öğretme uğruna yüz binlerce gencimizi mahvediyoruz. Bu nedenle biz İstanbul Rumeli Üniversitesi olarak daha kaliteli öğrenim için güzel Türkçemiz ile eğitim yapmayı ilke edindik ancak yabancı dil öğrenmenin ve öğretmenin çok önemli olduğunun da gayet bilincindeyiz. Bu sebeple hiçbir üniversitede uygulanmayan bir ilki başlattık. Lisans öğrencilerimize dört yıl boyunca haftada 10 saat, gramere boğulmadan Pratik İngilizce dersleri vermeye başladık. Öğrencilerimiz bu şekilde gayet iyi anladıkları Türkçe ile kaliteli eğitim görecekler, aynı zamanda mezun olurken rahatlıkla İngilizce konuşabilecek seviyeye geleceklerdir.

Biz, üniversitemizin kurumsal kimliğe ve kültüre sahip bir üniversite olmasını arzuluyoruz. Hem akademik ve idari kadromuzla hem de öğrencilerimizle aidiyet hissedilecek bir üniversite olmak, bizim en önemli hedeflerimizden birisini oluşturmaktadır. Başka bir hedefimiz de; vatanını ve milletini seven, bu vatanın ve bu aziz milletin birlik ve beraberliğini isteyen bilgili ve donanımlı, uluslararası platformda kendilerini çok rahat bir şekilde ifade edebilecek öğrenciler yetiştirmektir. Önceliğimiz bu aziz vatanı hak ettiği yerlere getirecek nesilleri en iyi şekilde eğitmektir.

Üniversitemiz bu yıl büyük bir atağa kalktı. Gelecek eğitim ve öğretim yılımızda Lisansta; Bilgisayar Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Mimarlık, İç Mimarlık, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Psikoloji, Radyo Televizyon ve Sinema Bölümlerine; Ön lisansta ise; Aşçılık, Diş Protez Teknolojisi, Elektronörofizyoloji, İç Mekân Tasarımı, Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri, Sivil Havacılık İşletmeciliği, Sosyal Hizmetler, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Spor Yönetimi ve Uçak Teknolojisi Programlarına öğrenci alacağız. Aynı zamanda geçen seneki bazı ön lisans programlarının ikinci öğretimlerini de başlatmış olacağız. Hedefimiz gelecek eğitim ve öğretim yılında 2500-3000 öğrenci seviyesine ulaşmaktır.

Bu vesileyle kaliteli eğitim almak, yarınlara daha güvenle bakmak isteyen öğrencileri üniversitemize bekliyoruz.

 

Tüm Haberler